четвъртък, 5 декември, 2024 година.

Общините Царево, Приморско и Созопол няма да подкрепят идеята на „Грийнпийс“-България за обявяване на морски резерват в района на Маслен нос. Днес двама представители на организацията се срещнаха с кметовете на трите морски общини, рибари, представители на бизнеса и граждани, за да изложат основните параметри на идеята си – морската територия от нос Агалина до Лозенец да бъде обявена за резерват.

„Няма да подкрепя идеята за морски резерват, защото идвате тук, дори не ни познавате, не знаете, че областта е сред най-ниско икономически развитите в страната, и ни предлагате да унищожите рибарството и туризма, които са единствено препитание. Трябва да сте наясно, че ние сме против вашата инициатива, защото нямаме доверие в начина, по който се опитвате да я проведете като всички останали инициативи за защитени зони – без оценка на въздействието върху трите общини, без адекватни доклади. Община Царево се съобрази напълно и можете да попитате проектантите на нашия Общ устройствен план с предложените рестрикции и защитени зони и т.н., защото осъзнаваме важността на някои от тях и тяхната необратимост по силата на европейското партньорство. Но в Царево имаме лош опит, обградени сме от защитени зони, губим средства в общинския бюджет от зоната около плаж Корал, морска защитена зона „Корал“ отпадна в съда като незаконосъобразна, а сега влиза в проекта за резерват, зоната по суша около Корал е с оспорен доклад“, заяви по време на срещата кмета на Царево Марин Киров.

Несъгласие с проекта на „“Грийнпийс“-България изразиха също кмета на Приморско Иван Гайков и кмета на Созопол Тихомир Янакиев, които заявиха, че липсва информация за забранителните режими и какъв ще е икономическият ефект върху местните общности. Мнението им бе подкрепено от присъстващите на срещата жители на трите общини, чиито поминък е основно свързан с туризъм и рибарството.

Според представителите на организацията „Грийнпийс“-България обаче всички населени места около резервата ще имат огромна полза от опазването на морската екосистема, рибните ресурси ще нараснат, а това ще се усети веднага дори в Созопол и Царево, макар и двата града да се намират отвъд границите на резервата.

Според Кремена Ватева, представител на организацията, местният риболов не е застрашен, а само ще спечели от тази защита.

Кметът на Община Созопол Тихомир Янакиев попита как и по какви критерии е определена територията, която да бъде обявена за резерват и кои са били другите зони в Черно море, които са били обсъждани. Той уточни, че в резервата са включени частично зони от Созопол и Царево и цялото Южно Черноморие ще бъде засегнато. Според кмета Янакиев подобни решения се взимат не само на база на екологични оценки, а трябва да се вземат предвид и икономическите анализи, които ще покажат как това ще се отрази на местното население. Той подчерта, че държавата трябва да влезе в ролята си и да упражнява контрол на забраните, като тралирането например, защото общините изпълняват всички мерки, които зависят от тях, за да е чисто морето. В това число изграждането на пречиствателни станции. Рибарските общности също се грижат за чистотата и съхраняването на биоразнообразието в морето, защото искат това, което получават сега от него, да го има и за техните деца, каза Янакиев. Всеки от присъстващите тук иска да запази природата и не й е враг, допълни той.

БТА припомня, че петиция с искане за обявяване на Маслен нос за първи изцяло морски резерват в България бе внесена в Министерство на околната среда и водите на 31 октомври от активисти от „Грийнпийс“ – България.