вторник, 3 декември, 2024 година.

Много от тези сайтове имитират реалните с почти 100% дублаж на съдържание, но има и леки подсказки

Съветът на експерта: От рискови сайтове да се пазарува с виртуални банкови карти

Отчетен е 150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване в световен мащаб от началото на октомври, сочат доклади на различни лидери в киберсигурността.

Данните цитира пред БНР Обретен Обретенов, отговарящ за информационната сигурност в международна компания, базирана във Варна. Той се занимава още с експертизи по компютърна криминалистика към съда и прокуратурата и развива свой бизнес в сферата на киберсигурността.

Много от тези сайтове имитират реалните с почти 100% дублаж на съдържание, но има и леки подсказки – дребни детайли, които биха убегнали на някого, който просто иска да си купи нещо на оферта, пояснява той.

Да бъдем по-наблюдателни и да търсим издаващите ги следи, като например сгрешено изписване на името на сайта в регистрирания домейн, съветва специалистът. Правописната грешка обаче може да остане незабелязана.

Целта: извличат информацията от банковата карта, проверяват наличността в нея и изтеглят, каквото могат, разказва експертът.

Ниските цени или награди са най-честите примамки, предупреждава Обретенов.

Един от най-сигурните инструменти за безопасни онлайн плащания са виртуалните карти, в които има лимит на сумата и не се предоставя достъп до цялата разплащателна сметка, посочва още Обретен Обретенов.

Финтех компаниите предлагат застраховки и условия за връщане на част от загубените средства при рискови покупки, но на първо място е добре да следим активността по картата, за да хванем съмнителни транзакции навреме, отбелязва експертът.

За да не ставаме жертва на т.нар. фишинг атаки, трябва да внимаваме и да не отварям дълги линкове със смесени знаци, изпратени по електронните ни пощи. Имейли от банки, изискващи спешност за някакво действие, указват, че става въпрос за измама, подчертава той.

„Самият имейл, ако иска да ни измами, винаги ще приканва към бързо действие. В този случай хората действат без да мислят. Това се нарича социално инженерство.“

Чуйте повече по темата в звуковия файл на страницата на БНР.