понеделник, 14 октомври, 2024 година.

Ансамбъл „Българче“ от село Винга в областта Банат в Румъния гостува в Чипровци по повод честването „400 години Чипровско училище“ и изнесе концерт с български танци пред стотици хора от Чипровци и от други краища на страната, събрали се за отбелязването на годишнината.

Показани бяха характерни за различни фолклорни области на България танци и народни обичаи, като танцьорите носеха и български носии.

Председателят на асоциацията на българите в Банат Адриан Косилков заяви за БТА, че макар от преселението на предците им от Чипровци в Румъния през 1688 година да са изминали вече 336 години, то хората там още пазят българското си самосъзнание, традиции, обичаи, танци, носии и в домовете си говорят на архаичен български език от онова време. В Банат българите живеят в три села – Винга с около 600 българи, Стар Бешенов с около 2000 българи и Брещя с около 500 българи. В ансамбъл „Българче“ играят над 120 от тях на възраст от 5 до 30 години. От няколко години ансамбълът има хореограф от България Стоян Михов, който учи деца и младежи на българските танци и фолклор. По програма на българското правителство във Винга е открито и неделно училище, на което децата изучават български език. Танцьорите имат и български носии от Тракийската, Пиринската и Добруджанската фолклорна област. Българите там имат свой вестник „Наш глас“, който излиза два пъти в месеца и своя черква „Света Троица“. Българите в Банат са католици и са запазили вярата на предците си, които се изселват от Чипровци след потушаването на Чипровското въстание през 1688 година.

„В последните години ансамбъл „Българче“ има много покани за концерти в България и често гостуваме в родината на предците ни, споменът за които се предава от около 20 поколения насам. Когато обаче дойдем в Чипровци сърцата ни бият по друг начин, вълнението, че сме в родния край на нашите деди е огромно и се чувстваме истински българи“, заяви Адриан Косилков по повод гостуването на ансамбъла в Чипровци.