петък, 6 декември, 2024 година.

„И днес ние ще продължаваме да търсим решение за избора на председател на НС, без да се отказваме от нашето разбиране за това, че зад председателя не следва да се създава мнозинство, което има дневен ред, който може да се окаже антиевропейски„.

Това заяви пред БНР Антоанета Цонева от „Да, България“, част от коалицията ПП-ДБ, преди днешния седми опит да се избере председател на парламента.

Имаме проблем да съставяме политическо мнозинство с „Възраждане“. И днес ще търсим отново решение през консултации с политическите сили – има ли начин да бъде избран председател, без дневният ред на „Възраждане“ да бъде водещ и по някакъв начин да завлече страната или да се опита да я завлича в посока, която е антиевропейска, антидемократична и много опасна“.

В интервю за предаването „Преди всички“ Цонева напомни, че от коалицията са предлагали решение, което към днешна дата, след неуспешните опити, изглежда все по-очевидно.

Предложихме да изтеглим нашия кандидат и призовахме останалите партии, включително и ГЕРБ, да направят това – да оттеглят своите кандидати, а ГЕРБ да престане да предлага за седми път кандидат, който не събира подкрепа от нито една друга политическа сила, същото да направят останалите колеги и най-възрастният да бъде подкрепен от всички, без зад него да се създава политическо мнозинство с дневен ред, който може да се окаже опасен за България„, обясни тя и даде пример с Румъния.

В предизборната кампания ясно заявихме, че правителство, оглавено от Борисов, е неприемливо, подчерта Антоанета Цонева и изтъкна, че това трябва да е ясно от 2020 г. Не отстъпваме от нашите предложения и казаното пред нашите избиратели, категорична бе тя. По думите ѝ хората не вярват, че поведението на депутатите е истинско и че зад него не стоят двойни дъна и смътни договорки.

Не желаем да водим страната към поредни избори, заяви Цонева.

Избира се между заинтересованите да направят правителство взаимно приемлив кандидат за премиер и започват преговори за програмата, с която той следва да управлява страната. Подходът е такъв – тези, които са готови да правят управление, сядат и започват разговори. Не е необходимо, даже е вредно, една от политическите сили да се опитва да налага този кандидат – той трябва да бъде избран на базата на взаимно съгласие. След като идеята идва от нас, не означава, че предложението задължително и единствено трябва да бъде наше“.

Ще преговаряме с всички, извън „Възраждане“ и ДПС-Ново начало, декларира тя и добави:

„В това поле трябва да се търси разговор, в който да се съгласим какви цели ще има това управление и да се намери подходящия кандидат за премиер. Има много подходи, по които да се направи това“.

По думите ѝ ангажиментът на политиците е да търсят решения, да правят компромиси в името на това да има управление.

Българските институции се владеят от нерегламентирани интереси, отбеляза още Цонева.

Цялото интервю на Диана Дончева с Антоанета Цонева и анкета на Веселин Паунов в предаването „Преди всички“ чуйте в звуковия файл на страницата на БНР.