петък, 6 декември, 2024 година.

Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки – хора, податливи на корупция, които се ползват от сенчестата държава като поръчкови съдии, прокурори и следователи. Ние в този камион няма как да ги видим, обемът на данни е такъв, че можем да изследваме статистически, примерно, забогатяването на шефовете в съдебната система, дали доходите им растат бързо“.

Това каза пред БНР разследващият журналист ., част от мултидисциплинарен екип изследователи от Българския институт за правни инициативи, от Агенция „Глобал Метрикс“ и от разследващия сайт BIRD.bg, изготвил анализ на дейността на Инспектората към Висшия съдебен съвет (ИВСС), където своите имуществени декларации са длъжни да подават съдии, прокурори и следователи.

Българските магистрати не са бедни, те са на едно средно европейско ниво – към 80 хиляди лева има спестени средно на магистрат. Като започнеш от районните съдилища и стигнеш до ИВСС, като осредниш, се получава едно такова число“, посочи той и обясни, че целта на изследването е била да се търсят тенденции в декларираните доходи на магистратите.

Анализът, констатира, че разликите в доходите между различните нива на съдебната система стават все по-осезаеми, като през 2023 година те са се задълбочили значително.

„Магистрат, частен съдебен изпълнител (ЧСИ) и бивш депутат строят заедно къща в Гърция. Магистратът е декларирал една сума от 65 хиляди лева, която не отговаря по никакъв начин на мащабите на този градеж. Той стана съдия на годината, впрочем, след нашата публикация. Поне да имаше някакъв отговор от ИВСС на публикацията ни, че са започнали някаква проверка – не, нищо подобно“, разказа Чобанов.

Интервюто на Георги Налбантов с Атанас Чобанов в предаването „Нещо повече“ можете да чуете от звуковия файл на страницата на БНР.