четвъртък, 10 октомври, 2024 година.

Балканският творец, преди да бъде опознат в света, първо трябва да бъде опознат от своите съседи. Това заяви проф. Хюсеин Мевсим, професор по български език и литература в Анкарския университет, по време на откриването на паметна плоча на Атанас и Любомир Далчеви в двора на Генералното консулство на България в Солун, Гърция. Плочата е поставена по инициатива на Българската телеграфна агенция и консулството ни в Солун.

„В един юнски ден, в зноя, тук, в този град – Солун, който е колкото балканско-ориенталски, толкова е и европейски модерен град, се ражда Атанас, вторият син на семейство Христо и Виктория Далчеви. Атанас се ражда година и седем месеца след първородното отроче Любомир“, посочи проф. Мевсим.

Проф. Хюсеин Мевсим е автор на книгата “Атанас Далчев в Солун и Истанбул”.

„Литературната история преди всичко се занимава с хроноса – времето, в което даден творец се е родил и в което е живял. Също толкова важен е и топосът – мястото, където даден творец се е родил. Ако днес говорим за феномена Атанас Далчев, или Любомир Далчев, аз мисля, че голяма част от това наследство те дължат на Солун – градът, в който се раждат. Град, в който Атанас Далчев прекарва първите си четири години, за да замине в един световен град – Цариград или Истанбул, за да прекара там също четири години“, каза той.

„Солун е роден град и на големия турски поет Назъм Хикмет, който се ражда само две години преди Далчев, през 1902 г. За огромно съжаление, те познавали своите стихотворения, но няма някаква творческа връзка между тях. Родени са в един и същи град, те са земляци. На Балканите трябва да се поставят повече такива знаци“, посочи още проф. Хюсеин Мевсим

Той подчерта, че в близко бъдеще предстои да намери и следи за точното място на родната къща на Атанас Далчев, която не е запазена до днес.

Сред присъстващите на събитието бяха Кирил Вълчев – генерален директор на БТА; Антон Марков, генерален консул на България в Солун; Виктория Далчева – дъщеря на Атанас Далчев, и други членове на фамилията; проф. Михаил Неделчев – преподавател и изследовател по теория и история на литературата в Нов български университет в София, редактор в издателство “Български писател” през 1975 г. на двутомника със съчиненията на Атанас Далчев и автор и редактор на изследвания за поета; Бойко Василев – журналисти и водещ на “Панорама” по Българската национална телевизия; доц. Георги Лозанов – главен редактор на списание ЛИК; Ириней Константинов – актьор със записи на стихотворения на Атанас Далчев и директор на Театър София.