неделя, 15 септември, 2024 година.

Будителите ги има там, където държавата я няма, смята създателят на кампанията Ива Дойчинова

До 31 август 2024 г. всеки може да номинира личности, организации или проекти в кампанията „Будител на годината“. През 2024 г. инициативата „Будител на годината“ отбелязва своето 11-о издание, на 1 ноември.

В предложенията за номинации е хубаво да раздадете душата, емоцията и мотивацията за конкретната личност или организация, каза пред Радио София създателят на инициативата Ива Дойчинова.

„На buditel@bnr.bg до 31 август можете да назовете вашия будител. До този момент има няколко имена, които се повтарят през годините с още по-хубава мотивация и с нови дела, които са направили. Има хора от малки градове и журито много се очароваме, когато има много ярки хора от малки населени места. Политици не е добре да номинирате, но ако политикът е номиниран само с обществената си дейност, аз смятам, че е позволимо, но това е един от диспутите, който ние винаги имаме в журито“, обясни Дойчинова.

Сред всички номинирани, жури ще определи 10 имена или каузи, белязали това време със своята будителска дейност.

Ива Дойчинова вярва, че всяко време има своите будители и мисията на обществото ни е да ги вижда, подкрепя и да им благодари.

„Аз обичам да ги наричам въпрекисти. Будителите ги има там, където държавата я няма. Това са хора, основно хора, чиято мисия, дела и последствия от тях променя средата за много други хора. Да речем това, което прави Алек Алексиев, който пробужда цялото общество за зависимостите, за нещата, които се случват в България за младите хора и тежестта, в която те живеят. Това, което направиха те и с Яна Титова. Ето това е цяла една огромна диря, която е устойчива. На тези хора живота им не е много лесен, защото сънят им не е много дълъг, защото събота и неделя не са предпоставка за резервация на гръцки плаж, а това е просто нужда“, посочи създателят на инициативата „Будител на годината“ Ива Дойчинова.

Тя даде пример и с личността на Никола Рахнев от „Гората.бг“. Миналата година той беше избран за „Будител на десетилетието“. В телефонно включване Рахнев разказа за деактивнирането и изтриването на профила му във Фейсбук, откъдето той движи голяма част от инициативите, които създава.

„Този профил от 2011 г. движи активно каузата „Гората.бг“, с която сме направили изключително много добри дела и сме помогнали на десетки хиляди хора в България и не само. Профилът не беше свален случайно, защото няма практика така да бъдат изтривани профили. За 14 дни, 19 000 души изразиха подкрепа само под една публикация, в която от един алтернативен профил написах, че профила на „Гората.бг“ е свален. Огромна вълна от подкрепа. Тази позиция не е само за мен, тя е за свободното слово, за демокрацията за правата на хората в този дигитален свят. В крайна сметка 14 дни по-късно, всичко, въпреки че изглеждаше невъзможно, въпреки 4 отказа на официални жалби от Фейсбук, профилът беше възстановен“, каза Никола Рахнев.

Според Ива Дойчинова, ако Никола Рахнев беше политик щеше да е сред най-добрите водачи в държавата. Тя е описала това и в книгата, която предстои да излезе на 1 ноември, с историите на 10 будители, с които се е срещнала през годините в инициативата „Будител на годината“.

На специално създадена платформа от октомври всеки ще може да гласува за един от десетте номинирани тази година, чиято дейност и кауза подкрепя. Името на победителя традиционно ще стане известно на 1 ноември на специална церемония, която ще бъде излъчена в ефира на БНР, bTV и партньорски мрежи на водещи български медии.

Подробности можете да чуете в звуковия файл на страницата на БНР.