За политическите трусове, водната криза, санирането на жилищните сгради и добрите общински модели за управление
420 български населени места са на воден режим
„Необходим е сериозен ресурс, необходима е нова управленска философия на ползването на водните ресурси, на реконструкцията на ВИК-мрежата в страната, защото можем да определим като „безумие“, че в много български общини 80% от водата изтича и само 20% се използва рационално.
Тези 80% изтичат, защото мрежата е крайно амортизирана. „Пробойните“ са толкова много, че стигаме до тези 420 населени места на воден режим. ВИК инфраструктура е вече тема от националната ни сигурност.
И много силно се надявам, че съвместно с държавата ще намерим разумния управленски механизъм, по който да концентрираме един сериозен ресурс – управленски и финансов, за да реконструираме мрежата на България.
Нужни са съвместни усилия както на национално, така и на местно ниво, за да защитим водните ресурси в България. Това каза за БНР Донка Михайлова, заместник-председател на УС на НСОРБ и кмет на община Троян. Тя е 4 ри поредни мандата кмет.
Как общините могат да се подготвят за климатичните промени и да осигурят вода за всички нас:
„В настоящия момент това е една от най-актуалните теми в българското общество, заради необичайно горещото лято. 420 български населени места са на воден режим, част от тях са без вода по няколко дни, това е тревожен сигнал.
Пред общините стоят две важи теми в тази връзка: Да намерим точните мерки за смекчаване на климатичните промени, на второ място: Да се адаптираме към тези промени.
Последните години гражданите имаха най-голям интерес и към санирането на жилищните сгради, но аз все още не си давам отговор на въпроса защо трябваше общините да санират сградите, които са държавна собственост- като полиция, пожарна, прокуратура, съд?
Важно е, че все пак това в голяма част от населените места стана и тези сгради се санираха.
Ние поехме ангажимента и да извършим цялата тежка работа по отношение на първите санирани жилищни сгради. По тази тема има много сериозен интерес от гражданите и ние от НСОРБ поискахме от народните представители да бъде създадена10 годишна програма за саниране на частните жилищни сгради. Програма, в която гражданите да знаят на какъв външен финансов ресурс могат да разчитат за този 10 годишен период.
И тъй като държавата твърди че, свършиха 100% – те грантове, гражданите за знаят за тези 10 години какво съфинансиране трябва да осигурят, поясни още Михайлова.
„В рамките на предпоследния мандат ние работихме със 7 правителства. Срещахме се от името на Националното сдружение на общините от министър на министър, работихме 8 месеца без бюджет, нещо, което никога не съм вярвала, че ще съумеем да направим.
Мисля, че в тази трудна ситуация, ние бяхме хората, които получавахме доверие. Не е случайно това, че в тази толкова сложна, динамична, несигурна за гражданите обстановка, те преизбраха 75 % от кметове, каза още Михайлова.
„Това означава, че хората имат в голяма степен доверие на своите кметове. Ние също допускаме грешки, но аз в личен план с годините станах по-мъдра, така че да мога да си ги призная грешките и разбрах, че най-важното нещо е екипът, с който работиш и на който да можеш да имаш доверие.
Най-важното също е да можеш да мотивираш тези хора, така че те да дадат най-доброто от себе си, подчинено на общите цели, а те са свързани с това нашите съграждани да живеят малко по-добре, допълни още Донка Михайлова.
„Аз се чувствам като кмет със самочувствие, защото моделите, които ние прилагаме в един сравнително малък град, могат да се приложат и в големите градове, един от тези модели е, че ние в община Троян управляваме всички комунални услуги сами. Това за мен е едно честно управление, което винаги може да бъде и по-добро, но то дава относително добра услуга. Този модел се прилага в цяла Европа, каза още Михайлова.
По думите й това, че в момента държавата се опитва да национализира дейността общинските ВИК – дружества, е крайно неразумно и Троян доказва, че това е така.
Михайлова сподели още за уникалния модел за здравословното хранене на децата в Троян, който е впечатляващ и води до добри това, че спада броят на децата с диабет, разказа и как се заражда идеята за производство на биологични продукти за детските градини. Сподели още за основните предизвикателства, които срещат в опитите да върнат младите хора обратно в Троян и какви стратегии използват, за да направят града по-привлекателен за младите хора.
Донка Михайлова е кмет на Община Троян. Образование и квалификация: Магистър, специалност „Финанси и кредит“, Стопанска академия „Д. А. Ценов“–Свищов
Професионална реализация: От 1999 г.–председател, Сдружение „Знание”–Ловеч. Изборни длъжности: 2005 г.–народен представител в 40–ото Народно събрание. През 2011 г. е избрана за кмет на община Троян
Преизбрана за кмет на общината през 2015, 2019 г. и 2023 г. Обществена ангажираност: Член на КС на НСОРБ мандат 2011–2015 г. Заместник–председател на УС на НСОРБ мандат 2015–2019 и 2019–2023 г.
Неколкократен носител на отличия „Кмет на годината“.
По темата слушайте в интервюто на Станислава Пирчева с Донка Михайлова за предаването „Нощен Хоризонт“.