Няма изразени пикове на бежански поток към България, показва проучване на ЕСТАТ. Към момента броя на хората, които са получили статут на временна закрила, е приблизително 180 000. Броят на пребиваващите у нас бежанци е около 72 000. Данните на Върховния комисариат за бежанци и на българските институции показват, че България е транзитна дестинация за украинските бежанци, обясни Иво Желев, ръководител на ЕСТАТ.
Изследването показва още, че типично българска специфика е било настаняването им в хотелски бази преди две години. Към момента бежанците, които живеят в държавни бази, намаляват. Повечето са в частни квартири:
„Военната ситуация в Украйна, макар и доста остра в момента, не води до повишен трафик към България“.
Според проучването, което се основава на интервюта, бежанците се чувстват добре в България. Голямото предизвикателство към момента е интерграцията на тези хора. 72 000 души не са малко. От една страна това са хора с квалификация, голяма част от тях – с висше образование и в работоспособна възраст между 35 и 65 години.
„Близо 40% от тях основно се издържат от спестявания“.
Важно е да се направи проучване, което в детайли да установи още подробности за бежанците в България, коментира още той:
„Да знаем какви езици и образование имат, каква квалификация, каква професия, имат ли роднини в чужбина – десетки неща, които ние не знаем. Ако успеем да ги научим, ще можем много по-адекватно да реагираме и на техните нужди – социални, образователни и всякакви, а и си помогнем малко на нашата икономика“.