събота, 7 декември, 2024 година.

Историите на пет жени и един мъж, преживели домашно насилие, бяха представени в Перник в рамките на проекта „Код синьо за цялата страна“. Като част от кампанията, днес в Международния младежки център в Перник се проведе среща с представители на МВР, институции и организации, работещи в сферата на превенцията на насилието, основано на пола.

„Чрез интерпретациите на талантливи български актьори бяха пресъздадени преживяванията на пет жени и един мъж. Предадена беше болката и силата им, и се надяваме, че ще вдъхновят другите да потърсят помощ“, каза за БТА Лора Радкова, един от организаторите.

Идеята за „Код синьо“ се заражда преди близо две години, тогава създателите са имали желанието да разкажат за сериозния проблем, свързан с домашното насилие. Тогава те са походили по начин, който ще привлече повече вниманието на аудиторията – чрез прогнозата за времето, за това и проектът е наречен „Код синьо за цялата страна“.

Савина Иванова е съавтор на проекта „Код синьо за цялата страна“. Тя допълни, че по много естествен начин е започнала съвместната работа с пернишката Фондация „Пулс“. Част от историите са написани и създадени благодарение на тях. Иванова допълни, че една от основните цели на проекта е хората да могат да разпознават първите сигнали и знаци, че са във връзка с насилник или в такава, в която има насилие. „Често това поведение се счита за норма, често жертвите не разпознават, че се намират в ситуация, която застрашава здравето или живота им“, каза още тя. Благодарение на Фондация „Пулс“ и на психолозите, които работят там, историите са били разказани така, че хората да чуят сигналите.

„Идеята ни е да запознаем обществеността с работата на Фондация „Пулс“ и контактите с тях, така че бързо да ги открият и да ги потърсят за помощ“, допълни Лора Радкова. Тя добави, че организацията помага на жени не само от Перник, а от цялата страна.

При осъществяването на проекта една от най-трудните задачи е била интерпретацията на историите. „Те ни се довериха, а ние имахме отговорността да ги предадем към публиката и към по-широката аудитория, достатъчно силно и адекватно“, коментира Лора Радкова.