Мерки за ограничаване на разпространението на чума по дребните преживни животни бяха обсъдени на среща между отговорните институции в Павел баня, съобщиха за БТА от местната администрация. Целта е недопускане на заболяването на територията на общината.
Конкретните действия бяха обсъдени на заседание на общинската епизоотична комисия по препоръка на Областната дирекция по безопасност на храните (ОДБХ) в Стара Загора. На срещата, свикана от зам.-кмета инж. Радка Иванова, присъстваха д-р Огнян Николов, главен инспектор „Здравеопазване на животните“ към ОДБХ – Стара Загора, д-р Радослав Архипов, представител на Българския ветеринарен съюз, Кирил Желязков, началник на участък „Полиция“ в Павел баня, Румен Кацарски, инспектор в полицията в града и Георги Апостолов, главен експерт в Община Павел баня.
Разяснено беше, че заболяването създава реална опасност за бързо разпространение и висока смъртност, като в засегнатото стадо заболеваемостта може да достигне сто процента, а смъртността – между 20 и 90 на сто. В хода на срещата бяха взети и конкретни решения. Сред тях са забрана за провеждането на пазари, изложби и други събирания на дребни преживни животни, както и уведомяване на всички собственици на животновъдни обекти за признаците на заболяването. Няма да бъдат допускани контакти на животни от различна стада и ще бъдат взети мерки за ограничаване на нелегалната търговия с овце и кози на територията на общината.
Общинската епизоотична комисия в Павел баня възлага на всички кметове на населените места да посетят животновъдните обекти на територията на съответното населено място, в които се отглеждат овце и кози, и да запознаят собствениците със сериозността на проблема, посочиха още от пресцентъра.
На територията на община Павел баня има регистрирани 46 ферми и три лични стопанства за отглеждане на овце и кози, като броят на животните, отглеждани в тях, е 5600.
”Обстановката в община Павел баня е спокойна и към момента няма опасност от разпространението на болестта. Засега има регистрирани огнища на чума по дребните преживни животни в Гърция, Румъния и Турция”, посочиха от Областна дирекция по безопасност на храните в Стара Загора.