събота, 14 септември, 2024 година.

Министерството на отбраната (МО) отчете дейността си в рамките на мандата на служебния кабинет. В документа, публикуван на сайта на ведомството, са посочени пет приоритета, сред които успешно приключване в срок на Стратегическия преглед на отбранителната политика, продължаване на усилията за намаляване на некомплекта от военнослужещи и на процеса на превъоръжаване и модернизация, както и продължаване на подкрепата за Украйна.

Намаляване на некомплекта от военнослужещи, превъоръжаване и модернизация

В Закона за отбраната и въоръжените сили бяха направени изменения и допълнения, с които базата за формиране на заплатите на военнослужещите се обвързва със средната работна заплата в страната, се отбелязва в отчета. От 1 януари 2025 г. базата за определяне размера на основното месечно възнаграждение за най-ниската длъжност ще се определя всяка година въз основа на средната работна заплата за страната за второто тримесечие на предходната година, реши парламентът по-рано тази година.

Запазихме ускореното темпо на превъоръжаване и модернизация. Със свое решение Народното събрание прие „Програма за инвестиции в отбраната до 2032 г.“. Работата беше фокусирана върху придобиването на два многофункционални модулни патрулни кораба и на въоръжение и оборудване за тях; брегови противокорабни ракетни комплекси; зенитно-ракетни комплекси със среден/голям обсег на действие; машини за повишаване на мобилността и защита на личния състав от Силите за специални операции; самолети F-16 Block 70; бойни машини „Страйкър“; минни ловци за Военноморските сили. Извършена е модернизацията на 44 танка Т-72 и три машини за командване и управление МТ-ЛБ У.

С усилени темпове продължи цялостната модернизация на Трета авиационна база. Реконструкцията на основната писта беше успешно завършена и самолетите МиГ-29 бяха пребазирани обратно, като възобновиха изпълнението на задачи по Air Policing и подготовка на летателния състав, отчитат от МО.

Ефективен съюзник в НАТО и ЕС и изграждането на способности за противодействие на дезинформацията

Утвърждаването на страната ни като силен и ефективен член на НАТО беше във фокуса на отбранителната политика. Министърът на обраната взе участие в срещата на министрите на отбраната на страните членки на НАТО през юни в Брюксел. Укрепването на възпиращия и отбранителен потенциал на алианса и подкрепата за Украйна в контекста на подготовката на срещата на върха на НАТО във Вашингтон бяха основните теми. Съюзниците обсъдиха изпълнението на обновения ангажимент за инвестиции в отбраната, при който инвестирането на 2% от БВП вече е минимална основа, а не таван, припомнят от министерството.

Вече мислим за целта разходите за отбрана да бъдат на един устойчив във времето минимум, но поне 2,5%, амбицията ни да се стремим към това ниво още с бюджета за следващата година, заяви вчера служебният министър на отбраната Атанас Запрянов.

В отчета на МО е отбелязан Меморандумът за разбирателство между Министерството на отбраната на България и Министерството на националната отбрана на Румъния относно изграждането на Щаб на регионалното компонентно командване на специалните операции, както и Противоминната военноморска група в Черно море, в която участваме заедно с Румъния и Турция.

Продължи изграждането на институционална устойчивост срещу външна намеса и информационно манипулиране, отбелязва още документът.

Трябва да изградим силна публична комуникация, която да се бори с дезинформацията, заяви вчера министър Запрянов.

Продължаване на подкрепата за Украйна в изпълнение на решенията на парламента

В дух на последователност и отговорност към защитата на националните интереси, предоставянето на военна помощ на Украйна остана във фокуса на отбранителната политика. В началото на юни МО предостави на Украйна допълнителна военно-техническа помощ. Продължи подготовката на нов значителен пакет с военна помощ, насочен към реалните нужди на украинските въоръжени сили, се посочва в документа.

България е изпратила осем пакета с въоръжение, техника и боеприпаси на Украйна, всички са стриктно в съответствие с решенията на Народното събрание, каза вчера Атанас Запрянов.

Успешно приключване в срок на Стратегическия преглед на отбранителната политика

Фундаменталните промени в средата на сигурност след началото на войната на Русия против Украйна и измененията в концептуалните и планиращи документи на НАТО и ЕС наложиха провеждането на Стратегическия преглед на отбранителната политика. Прегледът беше проведен в съответствие с решения на Министерския съвет. Обобщените резултати са отразени в проект на „Бяла книга за отбраната 2024“. Проектът на Бяла книга беше изпратен в срок в Министерския съвет, пише в отчета на МО.

Бялата книга е политически документ, който трябва да бъде утвърден от политически назначено правителство. Няма как един служебен министър и кабинет да приеме такъв документ, каза в началото на август служебният министър на отбраната Атанас Запрянов.

Организиране и успешно провеждане на изборите за военнослужещите и цивилните служители

На военнослужещите в мисии и операции зад граница беше осигурена възможност да гласуват. Изключение правят мисията на НАТО в Ирак и постоянната противоминна военноморска група на НАТО, където нямаше възможност за разкриване на изборни секции, се посочва в отчета. Осигурена беше възможност военнослужещите, участващи в учения на територията на страната и извън нея, както и тези, носещи денонощно дежурство, да упражнят правото си глас. Военнослужещите, изпълняващи задачи по подпомагане на МВР при охраната на държавната граница, бяха ротирани в деня на изборите, за да могат да гласуват.