Не е възможно кандидатът за президент от републиканците Доналд Тръмп да превърне САЩ в диктатура за четири години, ако спечели изборите през ноември, каза на дискусия в София Гидиън Рахман, главен коментатор за външна политика във Financial Times и автор на The Age of the Strongman – “Епохата на автократите”.
Изборът на Европа преди президентските избори в САЩ е тема на дискусията в литературния клуб „Перото“, организирана от Софийския офис на Европейския съвет за външна политика (ECFR) и Клуб Европа.
Вицепрезидентът Камала Харис и кандидат за президент на Демократическата партия има повече енергия в кампанията и повече натрупана инерция, смята Весела Чернева, заместник-директор на ECFR. Според нея завръщането на Тръмп би означавало да се подхранят надеждите на всички „орбановци“ в Европа.
Според Рахман би било грешка да се каже, че Тръмп няма шанс да спечели изборите в САЩ, независимо от дебата с Камала Харис. Според допитванията Харис има 3-4% преднина, но са ѝ нужни 5% преднина, каза Рахман и добави, че резултатът зависи много от „колебаещите се щати“.
По думите на Рахман слабостта на Харис е, че тя е „продължението на Байдън“. Около 40% от американците искат радикална промяна, а Харис не е представител на тази промяна, каза още журналистът.
За европейците е важно дали САЩ ще продължи подкрепата за Украйна, отбеляза Весела Чернева. Тя цитира проучване, според което, въпреки че украинците искат да си запазят териториите, които са окупирани, все пак са готови да обмислят вариант, при който губят част от окупираните територии, ако им се дадат достатъчно гаранции за сигурност. Най-предпочитаният сценарий в Европа е да има край на войната, при който се удовлетворяват претенциите на Украйна, посочи Чернева.
Разликата е, че демократите имат идеята да се съхрани жизнеспособна държава, докато Тръмп ще приеме „всяка глупост“, която му предложи Путин, каза още Гидиън Рахман. Руснаците няма да спрат, особено ако разберат, че САЩ ще спре военната помощ за Украйна, добави той.
На американците им е омръзнало да бъдат „полицаят на света“. Не е в интерес на САЩ да допусне НАТО да се срине. Много американци обаче вече не разбират защо НАТО трябва е силен съюз. САЩ ще продължи да има отдаденост към Европа, но Европа ще трябва да прави повече за своята собствена защита, коментира Рахман.
Напускането на Великобритания на ЕС беше началото на един ужасен цикъл, сега се надяваме с това приближаване на Великобритания към ЕС да се зароди един нов положителен импулс, каза Весела Чернева. Гидиън Рахман посочи, че с времето може да има стъпки Великобритания да се върне в ЕС, но това ще е трудно. Мнозинството от младите счита, че напускането на излизането на Великобритания от ЕС, е било грешка, добави Рахман.
Републиканецът Джей Ди Ванс и демократът Тим Уолз днес ще се срещнат за единствените вицепрезидентски дебати от предизборната кампания в САЩ, след като в продължение на два месеца отправяха критики един срещу друг, както и срещу двамата кандидати за президент на двете основни партии, предаде Асошиейтед прес.