петък, 6 декември, 2024 година.

На днешното си заседание ловешкият общински съвет ще обсъди и гласува предложенията на кмета Страцимир Петков за увеличение на данъците, таксите и цените на услугите в общината.

Предлага се данъкът върху недвижимите имоти да скочи с 30 на сто, а данъкът върху МПС – с 10%. При таксата за битови отпадъци предлаганият ръст е 50%. Увеличение се предвижда и за останалите налози и цени на услуги, предлагани от общината.

Ръстът, който се предвижда за данъците, е значителен, коментира Валентина Недялкова от ГЕРБ. По думите ѝ, това става на фона на недобро икономическо състояние на общината, а същевременно хората живеят в ненормални битови условия. Затова вдигането на данъците в такъв размер е неприемливо, подчертава тя.

Преди да се увеличават данъците по такъв драстичен начин, трябва да се видят други възможности за попълване на общинския бюджет, смята Георги Митев от СДС.

Диалогът с общинските съветници не съществува, отправя критики Минчо Казанджиев от БСП.

Кирил Гумнеров от групата „Граждани за общината“ също декларира, че няма да подкрепят предлагания скок в общинските данъци, такси и цени на услугите:

Дългосрочно ефектът ще е отрицателен. Силна общинска икономика не се прави с високи данъци и такси. Тя се прави с инвестиции. Ние наказваме гражданите на Ловеч за това, че са имали смелостта да останат да живеят в този умиращ град.“

Засега само две от групите в общинския съвет на Ловеч подкрепят вдигането на данъците.

„Сега е моментът да го направим. Вдигането на местните данъци, такси и цени на услуги е изключително премерено, ако говорим в абсолютни стойности“, коментира председателят на съвета Стефан Тихолов от коалицията ИТН – „Български възход“. Според него, нещата изглеждат стряскащо, когато се говори в проценти.

Няма да има такъв негативен социален ефект„, допълва той.

Данъците не са увеличавани в предишните два мандата, напомня Младен Близнаков от ПП-ДБ. Той се аргументира с това, че сегашният им размер е „много по-нисък от този на околните общини и други областни градове„, затова считат, че предложението трябва да бъде прието.

Предварителната математика сочи, че само 9 от 29 общински съветници биха подкрепили предложенията на кмета.

За трети път се внася и промяна на структурата на общината, като досега предложената от кмета Страцимир Петков не беше приемана. Новото предложение предвижда съкращаване на администрацията с малко над 13%, или с 28 щатни бройки. Според Петков става дума за оптимизация при начина на работа и спестяване на 500 000 лева, с които ще се заздрави бюджетът.

Повече по темата чуйте в звуковия файл на страницата на БНР.