Министерството на труда и социалната политика (МТСП) застава безрезервно зад усилията на всички общини, и в частност на община Варна, да създават и развиват социални услуги, осигуряващи възможности за социализация, интеграция и достоен живот за всеки човек, попаднал в затруднена ситуация. Именно в тези услуги децата и възрастните могат да получат адекватни грижи, да придобият навици за самообслужване, трудови умения, а когато това е невъзможно, да се даде шанс на ангажираните с тях близки да се върнат в обществото и да работят за подобряване благосъстоянието на семейството. Това се посочва в позиция, публикувана на сайта на Министерството, след като медии съобщиха за подписка срещу изграждане на център за хора с увреждания в крайморския град.
В позицията се посочва, че екипът на МТСП е силно притеснен от създаденото в последните дни социално напрежение в град Варна заради противопоставянето на част от жителите на кв. „Възраждане“ срещу изграждането на социални услуги за хора с интелектуални затруднения и хора с увреждания и техните семейства. Подобни действия ограничават правото на достоен живот на хора, нуждаещи се от специализирана подкрепа, и създават усещане за липса на хуманност и емпатия, които са в основата на просперитета на всяко общество, добавят от министерството.
По повод възникналия във Варна казус от МТСП призовават жителите на община Варна и на общинската управа да дадат превес на човешкото и да подкрепят реализирането на проекта, за който са осигурени средства по Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ). От Министерството отбелязват, че общината е сред лидерите в страната по създадени и ефективно работещи социални услуги, повечето от които са изградени на комуникативни места и до момента не е предоставяна информация за възникнали сериозни проблеми между техните потребители и живущите наблизо.
Напротив, практиката в национален мащаб показва, че сериозни инциденти обикновено възникват заради липсата на подкрепа за хората, които не могат да получат професионална помощ поради недостиг на социални услуги. Благодарение на осигурените средства от националния бюджет и от европейско финансиране чрез НПВУ и Програма „Развитие на човешките ресурси“ България има уникалната възможност да провежда реформата за дългосрочна грижа, за да отговори в най-голяма степен на потребностите на най-уязвимите си граждани, като изгражда съвременна мрежа от достъпни и качествени социални услуги за всеки нуждаещ се, посочват още от МТСП.