Предимствата на арбитража като алтернатива на съдебното производство са бързината и конфиденциалността, които са от особено значение в търговските правоотношения. Арбитражните дела се изпълняват със сравнителна лекота, посочи служебният министър на правосъдието Мария Павлова в приветствието си пред участниците в международната конференция „Транснационални инвестиции в един променящ се свят: санкции, скрининг и разрешаване на спорове“, която се провежда в София.
Нарушенията на правилата на международното право и посегателствата срещу мира и човешките права налагат предприемане на мерки, ограничаващи международните икономически отношения, това също създава предизвикателства пред изпълнителната власт и законодателя, които следва да осигурят прилагането на различни санкционни режими, коментира министърът.
Тя припомни, че с решение 789 от 20 октомври 2022 г. на Министерския съвет е създадена координационна група по прилагане на ограничителните мерки на ЕС, а от 5 февруари 2023 г. е и в сила специален закон за контрол на прилагането на тези мерки.
Павлова отбеляза, че темата на конференцията е особено актуална в съвременното общество, като отчете, че за наличието на стабилна и просперираща икономика в глобалния свят е важно съществуването на действащи национални и международни правни механизми.
„Министерството на правосъдието има за цел и основна задача постигане на правна сигурност за икономическите оператори посредством развитието на законодателството“, каза министърът и посочи, че международните арбитражи са способ за привличане на инвестиции и налагане на върховенство на правото по инвестиционни спорове.
По думите ѝ разширяването на приложното поле на алтернативните способи за разрешаване на спорове, между които е и международният арбитраж, следва да бъде насърчавано. Тя добави, че повишаването на информираността, провеждането на обучения и обмяната на опит относно възможностите и предизвикателствата, свързани с арбитражното производство, е много полезно.