Превантивната програма „Детско полицейско управление“ започна в Шуменско. Началото на проекта беше даден в Средно училище „Трайко Симеонов“ в областния град, в присъствието на директора на Областната дирекция (ОД) на МВР старши комисар Георги Гендов, директора на училището Галина Сакарова, началника на Районното управление (РУ) на полицията в Шумен гл. инсп. Илиян Николов, служители на реда, учители, родители и деца.
Доброволците от Детското полицейско управление в учебното заведение положиха тържествена клетва, а Галина Сакарова и гл. инсп. Илиян Николов подписаха споразумение и декларация за съвместни дейности.
Детското полицейско управление има за цел да образова децата за правата и задълженията им, като ги учи как да се справят с различни социални ситуации. Основната идея е да се развият у тях чувство за отговорност и разбиране за важността на правилата и законите в обществото. Целта на програмата е ранна превенция на подрастващите, утвърждаване на ценностно отношение към законите в страната, създаване на навици за безопасно поведение и вземане на адекватни решения в определени ситуации. В рамките на Детското полицейско управление ще бъдат организирани редица занимания, които ще помогнат на учениците да развият умения за решаване на конфликти и да разберат важността на сътрудничеството, стана известно при представянето на превантивната програма в шуменското училище.
„Благодаря за условията, които създавате тук, за да може да проведем Детското полицейско управление и цялата кампания. Целите на програмата са видими, но аз ще ви кажа едно – най-важното нещо, което трябва да научите, е да разделяте и да оценявате доброто от злото. След като завършите академията, надявам се, че ще получите знания и умения за това да умеете да вършите добро и най-вече – ако случайно се срещнете с лоши неща и някой, който върши зло, да знаете как да реагирате“, обърна се към децата старши комисар Георги Гендов.
След това ги попита дали знаят какво трябва да направят и къде да сигнализират ако видят нередност, опасност или някой, който върши нарушения на пътя. Те му отговориха, че трябва да се обадят на тел. 112, след което той им каза: „Чудесно, значи основата я имате. Пожелавам ви да работите усърдно, да вложите цялото си внимание и в крайна сметка, след две години, да бъдете достатъчно обучени, така че след някоя друга година, ако някой от вас има желание, да дойде и да работи в нашите редици“. На следващия му въпрос, свързан с това дали искат да станат полицаи, няколко деца вдигнаха ръка.
Така бе поставено началото на превантивната програма „Детско полицейско управление“ в Средно училище „Трайко Симеонов“ в Шумен. Същата програма ще се изпълнява в учебни заведения на територията и на другите три районни управления на полицията в областта – в Основното училище „Св. Св. Кирил и Методий“ във Велики Преслав, в Обединеното училище ,,Св. Паисий Хилендарски“ в Плиска, в Средно училище „Георги С. Раковски“ в Каолиново“, каза пред репортер на БТА говорителят на Областната дирекция на МВР Ася Йорданова.
По думите ѝ през следващите две години училищата ще реализират инициативата, съвместно с различните структури на полицията – охранителна, криминална и пътна, като децата ще се запознаят отблизо с работата на служителите на реда, ще получат подготовка по лична защита и ще придобият знания за оказване на първа долекарска помощ.
Наскоро ОД на МВР изготви филм с цел превенция от домашното насилие, отчитайки ръст от около 86 процента на този вид престъпления спрямо м.г.
На 29 юни миналата година Областна дирекция на МВР бе отличена за принос за подобряване на безопасността на движението по пътищата. При връчването на първите годишни награди за пътна безопасност на церемония в Националния пресклуб на БТА, отличието бе присъдено за усилията, които екипът на дирекцията полага, за повишаване на обществената информираност и чувствителност по темата и превенция на пътнотранспортния травматизъм.