неделя, 15 септември, 2024 година.

С поднасяне на венци и цветя на Войнишкия паметник в Търговище бе отбелязана 139-та годишнина от Съединението на Княжество България с Източна Румелия. За да сведат глави и да си припомнят делото на предците, дойдоха областният управител Гюрсел Хасанов, кметът на града Дарин Димитров, ръководители на държавни и културни институции, представители на политически партии, граждани.

Съединението е най-значимият ни самостоятелен акт, като народност. Постижение, което удивлява света преди всичко с непримиримостта ни, с която се изправяме срещу решенията на Великите сили. То е пример за техния сблъсък, защото се случва въпреки желанията и нагласите им, въпреки разделението, което ни е отредено. Акт – награда за търпението, но и за категоричното несъгласие на българина, случило се закономерно и в резултат на общата народна воля за единение. В Съединението се открояват реализирани идеалите ни, както за свобода, така за суверенните и независимост, бе припомнено от организаторите на честването на присъстващите.

Стана известно, че не са малко и джумалиите, които се включват в защита на Съединението и последвалата Балканска война. На бойното поле при Сливница Търговище дава своята първа жертва в новата българска история – капитан Васил Данаджиев.

Войнишкият паметник в областния град е в памет на всички загинали във войните от Търговище и Търговищкия край. Паметникът е поставен преди 85 години в града. Композицията „Устрем“ е дело на скулптора Любомир Далчев.

В отбелязването на 139-та годишнина се включиха и членове на патриотичен клуб „Възраждане“.