сряда, 11 септември, 2024 година.

С тържествена церемония и поднасяне на венци и цветя пред паметника на Скърбящия войн във Видин беше отбелязана 139-та годишнина от Съединението на Княжество България с Източна Румелия. За да отдадат почит към българските държавници и общественици, които с политическа воля и зрялост през 1885 г. осъществиха Съединението, дойдоха заместник-председателят на Народното събрание Росица Кирова, областният управител Ани Арутюнян, кметът на община Видин д-р Цветан Ценков, ръководители на образователни и културни институции, представители на политически партии, граждани.

Съединението е първата, най-смела крачка в осъществяването на националния идеал за обединението на България. От историческа гледна точка подобен акт притежава огромна сила, показвайки решимостта и способността на нашия народ да вземе съдбата си в свои ръце, каза кметът д-р Цветан Ценков. Знаменателните събития преди 139 години са символ на несломимия български дух и поривът към свободата, на устрема към независимост и суверенитет, на правото на самоопределение. Наш дълг е с гордост да пазим, почитаме и да надграждаме завещанието на нашите предци, за да го предадем на следващите поколения, отбеляза д-р Ценков.

Актът на Съединението показа, че най-големите ни постижения като народ, са онези, които можем да направим и осъществим със собствени сили. За тази цел трябва да сме превъзмогнали различията си и да сме впрегнали решителност, мъдрост и търпение, за да постигнем общото добро, каза в словото си заместник-председателят на Народното събрание Росица Кирова. И днес заветът на Съединението звучи изключително актуално и ни напомня, че сме загубили пътя си като държава. Напомня ни, че е време да се обединим отново. Съединеното е кауза, която продължава да има духовни измерения, като ни сочи, че само заедно можем да вървим напред, допълни Кирова.

В знак на признателност бяха поднесени венци и цветя. Празникът продължи с концерт на Ансамбъла за народни песни и танци „Дунав“ на откритата сцена в крайдунавския парк.