събота, 5 октомври, 2024 година.

Привиквана съм в парламента безпрецедентно често

Няма по-прозрачно и по-открито работещ регулатор в Европа от Съвета за електронни медии. Ние провеждаме заседанията си онлайн, нашите протоколи са достъпни, непрестанно излъчваме кръгли маси, обсъждания и дискусии. Много сериозни усилия положихме по отношение на медийната грамотност – това заяви в студиото на „Денят започва с Георги Любенов“ председателят на Съвета за електронни медии (СЕМ) Соня Момчилова.

„Чувам, че има предложение членовете на СЕМ от 5 да станат 7. Чувам за 9-месечни усилия да бъда сменена аз като председател на СЕМ. Привиквана съм в парламента безпрецедентно често. Отправят се критики към СЕМ от депутати, от бившия премиер Денков. От изслушването ми по отношението на отчета на Съвета за електронни медии в медиите излезе едно-единствено изречение и то беше 100-процентова дезинформация. Гласеше: „Председателят на СЕМ се обяви за премахването рекламата на хазарт от 17 до 18 часа“, коментира тя.

На въпрос дали и рекламите на хазарт по медиите хранят партиите, Соня Момчилова отговори:

Тя подчерта, че СЕМ не може да предотврати или въздейства на всичко, което зрителите и слушателите виждат по телевизията и чуват по радиото, защото работи по много стар закон, който се упражнява от Агенцията по приходите.

Соня Момчилова посочи, че СЕМ е започнал процедура по провеждане на социологическо проучване за това какви са нагласите на обществото. Направени са много значими социални и социологически проучвания, които са знакови и ще бъдат много полезни за обществената мисия на телевизията. Те ще дадат нов поглед за това какво очакват зрителите.

Председателят на СЕМ подчерта, че е трудно да се устоява и да се спазва плурализмът, ако трябва да са доволни представителите на всички партии. Няма рецепта как да бъде постигана тази цел. Все по-трудно ще е да се прави телевизия, която да отговаря на изискванията.

Единственото, което може да се противопостави на изкуствения интелект, на неговата неуморност, на неговата неподвластност, може би, симпатии-антипатии, на финансови зависимости, е човешкост, емпатия, милост към зрителя, защото аз нарекох някои риалити формати интелектуален Холокост, за което ми беше поискана оставката и бях наречена антисемит, въпреки че цитирах Ноам Чомски, който е украински евреин и който беше употребил тази словоформа за образованието в Америка. Мисля, че по отношение на медиите се случва нещо подобно.