четвъртък, 19 септември, 2024 година.

Синдикатът „Образование“ към КТ „Подкрепа“ направи анализ на предлаганото учебно време за предстоящата учебна 2024/2025 година.

Експертите към профсъюза напомнят, че традиционното начало на учебната година е на 15 септември. И настояват при определяне продължителността на ваканциите да се отделят почивните дни и официалните празници, за да няма недоразумения.

„Трябва да върнем авторитета на българския учител, да му повярваме. Той трябва да се разтовари от несвойствени за един преподавател дейности. Да го пазим от агресията в училище, от прегарянето в професията (бърнаут) – заяви пред БНР-Радио София Юлиян Петров – председател на синдикат „Образование“. – Имаме достатъчно дипломирани учители, но не искат да влязат в клас. Около 2/3 от тях не издържат и до третата година след започване на учителската професия, напускат.“

Според синдикалния лидер, образованието у нас остава недофинансирано. Високата заплата не е достатъчна, за да бъдат задържани кадрите в тази сфера. Подходящи условия за работа също са много важни.

В същото време трябва да има и обществен консенсус за важната роля на родителите за възпитанието на децата. Институциите и НПО-тата също трябва да помагат.

Продължителността на учебното време не е панацея или гаранция за качеството на образованието, допълни Петров:

„От 2016 г. три пъти беше увеличаван броя на часовете, но не се виждат особени резултати.“

От синдиката предлагат още да отпаднат външните оценявания след IV и след X клас. Те са със статистически характер и водят до излишно натоварване.

Чуйте разговора на Златина Петкова.