Граждани се събраха пред Съдебната палата в София на протест с искане да бъдат прекратени процедурите за избор на нов главен прокурор и председател на Върховния административен съд (ВАС). Събитието е под надслов „#Кой прегрупира главните прокурори“, организирано от Инициатива „Правосъдие за всеки“. В района има засилено полицейско присъствие.
Това е петото подобно мероприятие. Организаторите съобщиха, че протести ще има всяка сряда до 18 декември. Също така те призоваха присъстващите да си носят лампи, фенери или свещи, за да „осветят тъмните коридори и прозорци на паралелната власт“. Според протестиращите процедурите за избор на главен прокурор и председател на ВАС са нелегитимни, защото се извършват от орган с изтекъл мандат.
Няма нищо по-важно в парламентарната република от това да има работещ парламент. Очакваме най-скоро да бъде избран председател на Народното събрание, да заработят постоянните комисии и да се върви към приемане на законопроекта, с който да се прекрати избирането на Борислав Сарафов за главен прокурор, заяви адвокат Велислав Величков, председател на „Правосъдие за всеки“.
По неговите думи Висш съдебен съвет с нулево обществено доверие и изтекъл мандат преди повече от две години не може да избере единствения кандидат за главен прокурор, а парламентът трябва да спре процедурите за избор на главен прокурор и председател на ВАС.
„Хората не искат да изживяват втори път случая Гешев. Тогава имаше доста повече хора, които се противопоставиха на избора на единствения кандидат и после за оставката му. Хората искат прозрачна и отчетлива прокуратура, в която върховният обвинител да не се държи като политик и да има реално, а не избирателно правосъдие“, каза още адвокат Величков.
Днес Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет (ВСС) прие докладите на Комисията по атестирането и конкурсите (КАК) и Комисията по професионална етика (КПЕ) по отношение на Борислав Сарафов, който е кандидат за главен прокурор. Така Сарафов бе допуснат до изслушване на 16 януари.
ГЕРБ-СДС ще внесе питания до Конституционния съд (КС). Това каза днес пред журналисти в парламента лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов. По думите му едното питане е за правата на депутатите, а другото – дали ВСС с изтекъл мандат може да проведе процедура по избор на нов главен прокурор и председател на ВАС.
Вчера Комисията по атестирането и конкурсите и Комисията по професионална етика към Прокурорската колегия на ВСС приеха, че Борислав Сарафов отговаря на всички изисквания да бъде избран за главен прокурор.
В концепцията си Сарафов залага противодействието на организираната престъпност, на корупционните престъпления и на тези, свързани с транспортния травматизъм и домашното насилие. Той изразява увереност, че прокуратурата ще бъде инициатор за съвместни действия с МВР, с останалите специални служби и с контролните институции, като проактивно и в резултат на аналитичната си дейност ги мотивира да работят по-енергично и като дава процесуална насоченост на тяхната работа.
Преди седмица Съдийската колегия на ВСС прие със седем на три гласа да предложи на Пленума на ВСС да открие нова процедура за избор на председател на Върховния административен съд. Колегията предлага новата процедура да започне на 21 ноември, а внасянето на предложения за кандидати да могат да се правят в следващите четири заседания на Пленума на ВСС. Предвижда се изборът на председател отново да се проведе на 20 март. Първата обявена процедура се провали поради липса на кандидати.