Горещото лято и продължителната суша принудиха лозарите от Санданско-Петричкия район да започнат гроздобера с месец по-рано.
Това досега не се е случвало, коментират собствениците на малки семейни лозя. Както и в други неблагоприятни години те нито очакват помощ от държавата, нито цени, които да покрият разходите им. Дори проблемите не могат да ги обединят.
Фамилното лозарство отстъпва на големите винарски изби и след няколко години малките лозя ще опустеят, прогнозират хората от санданските села. Малките гроздопроизводители споделиха за проблемите си пред кореспондента на БНР.
Петър Илиев и Георги Манолев от село Враня имат по няколко декара лозя.
Споделят, че това е горчивото и раздробено наследство, след възстановяването на земите. А навремето само в тяхното и близките села е имало над 2500 декара лозя.
Все по-трудно им е да се борят с неблагоприятните условия, а сега и със сушата. Не могат да се мерят и с големите винарски изби, но завист към тях няма.
Бъдещето на малките лозари, цените на гроздето и причините да започнат гроздобера месец по-рано, дискутираме с тях на чаша кафе в малкото магазинче на Петър.
Подробности чуйте в звуковия файл на страницата на БНР.