Министърът на земеделието каза, че
Собственици на овце във Велинград са категорични, че няма да допуснат умъртвяването на 1700 елитни овце на колегата им Димитър Илиев. Животновъдите твърдят, че животните са здрави и настояват за повторни проби в лицензирани лаборатории. В следобедните часове се стигна до напрежение, което наложи намесата на полицията.
Информация, че животните ще бъдат умъртвени този следобед, събра стотина души пред фермата на Димитър Илиев, готови да бранят с телата си стадото му.
За да се предотврати ескалация, на място пристигна полицейски екип. Обстановката бе успокоена, но животновъдите заявиха, че няма да позволят умъртвяването на животните докато по безспорен начин не се докаже, че са болни.
Според тях от вчера лабораториите в България масово отказват да приемат проби, предоставени от фермата.
Според собственика на овцете Димитър Илиев миналата седмица е имало заболяло агне заради консумиране на сурова люцерна, но след прием на медикаменти животното се е възстановило:
„С овцете не сме имали никакъв проблем, ето вижте ги“; „С една-единствена проба, взета от някои си, незнайно къде изследвана, да се унищожи такъв голям поминък за целия регион“, споделиха овцевъдите.
Тази вечер министърът на земеделието Георги Тахов пристигна в сградата на Община Велинград. След среща с фермерите той заяви, че засега стадото няма да бъде умъртвявано:
„Към днешна дата този въпрос не стои. Това, което искат представителите на фермата и останалите животновъди, е да направим повторни проби, които по принцип към момента не ни е практика да ги правим.
Но заради създалото се обществено настроение, бихме се съгласили на извършване на тези проби. Коментар за последващите действия откъм животните ще бъдат след излизането на резултатите на тази повторни проби“, каза Тахов.
От Българската агенция по безопасност на храните са категорични, че във Велинград е констатирано огнище на чума по дребните преживни животни и че нямат съмнение в лабораторните резултати.
Агенцията е сезирала прокуратурата по случая заради съмнения, че заболяването е било прикривано в продължение на повече от две седмици от стопаните.
Огнището е първото в страната за последните шест години и то е обявено официално и пред Европейската комисия, съобщи главният ветеринарен лекар на България Илиян Костов:
„Касае се за 3 стада с около 1760 животни, които се гледат съвместно. На базата на проведените клинични обследвания и вземане на проби е доказано лабораторно наличие на заболяването чума по дребните животни“, каза Илиян Костов.
Даниел Денев, началник отдел „Здравеопазване на животните“ в Агенцията по храните, заяви, че са взети 90 стандартни проби – първо 40, после 50, след което и още 20 допълнителни за антитела. Всички проби са позитивни.
Денев е категоричен, че инфекцията идва с нелегална търговия на болни животни. Заболяването не представлява опасност за хората.
Всички болни и контактни животни в засегнатите обекти обаче трябва да бъдат умъртвени, защото разпространението на заболяването:
„Защото се налагат търговски ограничения на държавите, които имат това заболяване. С две думи – ние в момента най-вероятно ще имаме ограничение за износ на продукти и живи животни от регион Пазарджик, но ако продължаваме с бездействие от страна на собствениците на тези стада и отказ за съдействие за контролните органи да си вършат работата, може да стигнем до това, което се случи в Румъния и в Гърция, а именно – Европейската комисия да им забрани движение на стоки, живи животни от цялата територия на държавата“, заяви Даниел Денев.
Утре в 8:00 часа ще бъдат взети още 300 допълнителни проби във връзка с констатираното огнище на чума по дребните преживни животни във Велинград, съобщиха от Министерството на земеделието и храните сред срещата, която проведе във Велинград министър Георги Тахов.
Очаква се резултатите да бъдат готови до дни, а фермери и експерти ще присъстват на процеса по пробовземане и анализ. Освен това ще бъдат осигурени допълнителни мерки за безопасност и проследимост на пробите до лабораторията.
До излизането на пробите засегнатото стадо остава под карантина. В случай, че и втората проба се потвърди животновъдите ще бъдат обезщетени, за да могат да възстановят дейността си, уверяват от Министерството на земеделието.