Европейските държави, които все още купуват руски газ, бързат да намерят начин да продължат да плащат за доставките след 20-ти декември, който няма да наруши изненадващите последни американски санкции, съобщава Блумбърг.
През миналата седмица Вашингтон наложи санкции на „Газпромбанк“, която някои централноевропейски държави използват, за да плащат на Москва за полученото руско синьо гориво, повишавайки по този начин риска от спиране на доставките на руски природен газ. САЩ постепенно затягат мерките, за да спрат приходите за военните усилия на президента Владимир Путин, но досега „Газпромбанк“ беше освободена от санкции поради потенциалното въздействие, което би имало върху сигурността на доставките за Европа, отбелязва Блумбърг.
Преди последните американски санкции газовият пазар на стария континент беше фокусиран върху това дали може да бъде постигната сделка, която да позволи на руския тръбен газ да продължи да тече през Украйна за Европа и през 2025 г. Санкциите на САЩ в сегашния им вид обаче означават, че дори ако бъде постигнато подобно споразумение, европейските страни може да не са в състояние да плащат и руските газовите потоци така или иначе могат да спрат.
Страните, които ще бъдат най-силно засегнати, са Словакия и Унгария, които все още разчитат на руски газ, доставян по дългосрочен договор с „Газпром“.
Унгария предупреди, че санкциите на САЩ застрашават енергийната сигурност, като повишават рисковете от преждевременно спиране на руския газ през Украйна. Словакия все още не е коментирала официално, но нейната най-голяма газова компания SPP (Slovensky Plynarensky Priemysel) настоява да се намери решение за продължаване на потока на синьо гориво през Украйна през следващата година.
Австрия също може да бъде засегната, тъй като все още получава доставки през Словакия, дори след като „Газпром“ прекъсна доставките за най-голямата в страната комуналната компания OMV, след като тя спря плащанията в резултат на решение на арбитражен съд.
Турция е друга страна, загрижена от последните санкции на САЩ, тъй като тя доставя руски газ в Европа чрез тръбопровода „Турски поток“. Страната преговаря със САЩ за дерогация (изключение), която да ѝ позволи да продължи да използва „Газпромбанк“ за плащане на вноса на синьо гориво. Това би отворило възможността Турция да стане посредник за европейските компании, които да продължат да плащат за руски газ.
Европа вече се подготвя за потенциалния край на потоците от руски газ през Украйна, когато сделката за транзит изтече в края на годината.
Фючърсите на европейския газ се търгуват на нидерландския газов хъб TTF в едни от най-високите нива от 12 месеца насам, тъй като се затягат перспективите за глобалните доставки и с оглед на очертаващите се по-студени зимни месеци.
Остава неясно как ограниченията върху „Газпромбанк“ ще се отразят на плащанията, свързани с износа на руски втечнен природен газ, който представлява значителна част от приходите на Москва от продажбата на суперохладеното гориво в чужбина. Понастоящем Русия изнася втечнен газ главно от терминала за LNG „Ямал“ и „Сахалин-2“, отбелязва Блумбърг.
Санкциите на САЩ освобождават транзакции, свързани със „Сахалин-2“ в северната част на Япония до 28-и юни 2025 г. Японското правителство остава ангажирано с получаването на втечнен природен газ от проекта, определяйки го като важен за енергийната сигурност на страната.