Българската предприемаческа и стартъп среда е във възход през последните няколко години в резултат на усилията на бизнес общността, на личния принос на успешни предприемачи, на държавата посредством законодателните и административните ѝ функции и наличието на финансови инструменти. Не на последно място благодарение и на академичната общност в страната. Факт е, че България се превръща в регионален лидер със значителното си присъствие в Централна и Източна Европа.
С тези думи Бойко Таков, изпълнителен директор на Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средните предприятия (ИАНМСП) откри първата за България международна конференция и пътуваща изява за стартъпи на италианската медийна група „Search On“, подкрепени от ИАНМСП, „We Make Future“ (Ние творим бъдещето). Целодневното събитие се провежда в „София Балкан Палас“ и в програмата му е предвидена и конкурсна сесия.
То е част от инициативата за участие на български стартъп предприятия в Международния търговски панаир WMF за иновации, цифрови технологии и изкуствен интелект. Изложението ще се проведе в периода 13-15 юни 2024 г. в италианския град Болоня. Досега изявата се е провела в 29 страни, като днес е за пръв път в България.
Според информацията в излъчения видео материал, участниците досега на панаира в Болоня са били 60 000 души, при 1000 лектори от 89 страни и присъствието на повече от 2 000 нововъзникващи компании и инвеститори.
В подкрепа на изказването си за възхода на стартъп екосистемата в страната, Бойко Таков даде пример с появата на първия български „еднорог“ или първите „еднорози“, в зависимост от използваните метрики и методология. Той изтъкна и наличната в България организационна структура в лицето на БЕСКО, „Ендевър“ (Endeavour), БАСКОМ, БАИТ, АИБЕСТ, инкубатори, отделни заинтересовани лица и др.
“Имаме и Министерство на иновациите и растежа, подкрепящо проектите на хиляди компании“, изтъкна Таков, припомняйки още наличието на Фонда на Фондовете, на други инвестиционни фондове и инвестиционен ресурс.
Ръководителят на ИАНМСП е убеден, че важна роля в развитието на екосистемата в България трябва да започне да играе академичната и научната общност, както е в развитите предприемачески среди на САЩ или в Израел.
Той засегна и темата за законодателната среда в България с подготвения Проектозакон за насърчаване на научните изследвания и иновациите, в който има разписано официално определение за нововъзникваща компания.
Таков увери присъстващите, че от ИАНМСП осигуряват постоянна и системна подкрепа и в резултат агенцията е припозната от предприемаческите среди като надежден партньор.
„Чрез Националния иновационен фонд сме подкрепили стотици компании, а посредством проектите ни за интернационализация на българските компании други стотици компании са намерили партньори и са излезли на международните пазари“, каза Бойко Таков. Той припомни, че интернационализацията на местните предприятия е една от ключовите мисии и цели на ИАНМСП.
Предвидените за тази година събития в календара на агенцията за представяне на български компании включва изложения и форуми в Солун, Лондон, Париж, Берлин, Лисабон, Хелзинки. Бойко Таков използва случая, за да призове всички компании да се присъединят към делегациите на ИАНМСП.
В програмата на днешната международна конференция е предвиден и конкурс между стартъпи. Кандидатите за участие в надпреварата са били 40 компании, измежду които представителите на платформата „We make future“ са определили 12-те участници. Това ще са предприятията, които ще се състезават през деня и измежду които журито ще отличи първите три компании. Най-добре представилите се стартъпи ще получат достъп до WMF Bologna 2024 в дните от 13 до 15 юни, възможност за представяне на българския щанд, както и определен брой срещи с инвеститори по време на изложението.