петък, 6 декември, 2024 година.

Бразилският президент Луис Инасио Лула да Силва заяви днес, че се надява търговското споразумение между Европейския съюз и южноамериканския блок Меркосур да бъде финализирано до края на настоящата година въпреки съпротивата от страна на Франция, предаде Ройтерс.

„Ще го направим“, заяви държавният глава по време на събитие, организирано от Националната индустриална конфедерация (Confederação Nacional da Indústria – CNI), основен представител на бразилската индустрия.

Сделката се договаря директно с председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, допълни той.

„Фон дер Лайен има мандата да осъществи това споразумение и аз възнамерявам да го подпиша тази година“, каза Лула да Силва.

Организацията Меркосур, в която членуват Бразилия, Аржентина, Уругвай, Парагвай и Боливия, представлява пазар, който е желана дестинация за износителите на промишлена продукция от ЕС, въпреки че европейските фермери, особено във Франция, се опасяват от конкуренцията, вследствие на вноса на земеделска продукция от Меркосур в ЕС.

Сделката между ЕС и Меркосур се подготвя от около 25 години. Споразумението бе обявено през 2019 г., но то никога не беше официално ратифицирано заради исканията на ЕС за ангажименти относно обезлесяването на Амазония и изменението на климата.

Европейските преговарящи пристигнаха в Бразилия вчера за нов кръг от преговори преди срещата на върха на Меркосур в столицата на Уругвай Монтевидео следващата седмица. Има „добра воля“ и от двете страни за постигане на споразумение, заяви източник, запознат с въпроса.

Въпреки съпротивата на Франция и Полша, други страни от ЕС, като Германия и Испания, подкрепят сделката.

Аржентинският президент Хавиер Милей днес също изрази подкрепа за сделката с ЕС.

Президентите на Бразилия и Аржентина се срещнаха с френския президент Еманюел Макрон по-рано този месец в Южна Америка.

Макрон препотвърди противопоставянето на Франция на сделката поради опасения относно вноса на селскостопански продукти, който не отговаря на европейските регулации, и допълни, че Милей е изразил недоволство относно настоящите условия на търговското споразумение.