Платформата „Еърбиенби“ (Airbnb) поиска от управата на Ню Йорк да преразгледа разпоредбите си за краткосрочно отдаване под наем на имоти, които влязоха в сила през септември миналата година. Според „Еърбиенби“ въведените мерки са увеличили цените на местата за отсядане за посетителите на града, но са оказали нулевото въздействие върху жилищния пазар, предаде Ройтерс.
От „Еърбиенби“ обясняват в публикация, че местният нюйоркски закон LL18, според който домакините трябва да са постоянни обитатели на жилищата, които се наемат и трябва да се регистрират в града, преди да публикуват обяви за отдаване, „не успя да се пребори с жилищната криза“.
След прилагането на закона броят на обявите в „Еърбиенби“, позволяващи престой в имот за по-малко от 30 нощувки, е намалял с 83 процента, според доклад от миналия месец на фирмата за анализ на данни „Еърдна“ (Airdna).
Делът на незаетите апартаменти в Ню Йорк е останал 3,4 процента, почти непроменен след влизането в сила на закона, заявяват от платформата.
„Еърбиенби“ също така посочи, че разходите за посетителите на Ню Йорк са се увеличили. Цените на хотелите в града са се повишили със 7,4 процента на годишна база през юли, докато средният ръст за цялата страна е бил с 2,1 процента, според данни на „КоСтар Груп“ (CoStar Group).
„Чрез отмяна на части от разпоредбите градът може да увеличи предлагането на места за настаняване за потребителите, да подкрепи местните домакини и да съживи местния бизнес, който зависи от приходите от туризъм“, заявяват от „Еърбиенби“.