Египетската генерална петролна корпорация (EGPC) обяви нов голям търг за двадесет пратки втечнен природен газ (LNG), съобщи онлайн изданието „Ентърпрайс нюз“. Три товара са предназначени за плаващата платформа за регазификация, която е закотвена в йорданския залив Акаба, а останалите 17 са за терминала в Айн Сохна.
Крайната дата на търга е 12 септември. Периодът за доставка е от октомври до декември.
„Държавата ще трябва да внесе и други между 17 и 20 товара през първото тримесечие на 2025 г.,“ казва за „Ентърпрайс нюз“ правителствен източник.
Плановете за продължаване на вноса на втечнен природен газ са неочаквани, коментира специализираното издание. Първоначалните намерения на кабинета бяха за внос на стойност 1,2 милиарда долара, за да бъдат снабдени електроцентралите и да се преодолее недостигът, който доведе до режим на тока. Управляващите вече направиха една голяма поръчка за 21 товара с очакването, че търсенето ще намалее през зимния сезон и нов внос няма да е необходим.
След няколко седмици без прекъсвания на електрозахранването, графикът на планирани спирания се очаква отново да започне в средата на септември. Режимът беше въведен през юни 2023 г. след спада на местния добив и продължителните горещини, които доведоха до претоварване на енергийната система.
Завръщането на Египет на международните пазари като вносител на синьо гориво изненада редица експерти. „Производството се срина. Това е проблем, който не може да се заобиколи – или намаляваш потреблението или увеличаваш вноса,“ коментира пред „Блумбърг“ Ан-Софи Кобьо от Колумбийския университет.
Търсенето на втечнен газ от страна на Египет доведе до увеличение на цените в Европа, които скочиха с 4 процента в петък.
Изглежда с вноса на втечнен газ правителството търси решение на два потенциални проблема, отбелязва „Ентърпрайс нюз“. От една страна, внесените количества ще бъдат насочени за местно потребление, а собственото производство – към централите за втечняване, за да се избегнат възможни арбитражни искове от операторите им, заради намалени доставки. От друга страна, кабинетът ще изнася част от местното производство на газ за международни компании, за да насърчи чуждестранните инвестиции и да изплати просрочени задължения към чуждестранни фирми.
Според източници на „Аш Шарк бизнес“ кабинетът възнамерява да възобнови доставките до инсталацията за втечняване „Едко“ през последното тримесечие на 2024 г.
Египет не е изоставил дългосрочната си цел да бъде нетен износител на втечнен газ. Управляващите избягват дългосрочни договори за внос, въпреки настоящите благоприятни цени с надеждата да бъдат открити нови находища, наред с разширяването на капацитета на възобновяемите източници на енергия.
През август т.г. уебсайтът „Ат така“ съобщи, че египетският внос на израелски газ се е увеличил с 514 милиона кубични метра или 11,2 процента на годишна база през първата половина на 2024 г. Израел доставя синьо гориво за Египет от газовите полета „Левиатан“ и „Тамар“ от началото на 2020 г.
През 2021 г. двете страни подписаха меморандум за разбирателство помежду си, а през юни 2022 г. – и тристранен меморандум с Европейския съюз за увеличаване на износа на синьо гориво за Стария континент, включително на износ на израелски газ чрез египетските инсталации за втечняване „Едко“ и „Дамиета“, които се намират на средиземноморското крайбрежие.