събота, 5 октомври, 2024 година.

През август цените на електроенергията на енергийните борси в България и Унгария са с над 25 процента по-високи спрямо миналогодишните. „Т.е. реалното изпълнение е с 25 процента по-скъпа електроенергия спрямо фючърсите, които бяха на унгарската и на българската борси“. Това каза председателят на Управителния съвет на Фонд „Сигурност на електроенергийната система“ (ФСЕС) Диан Червенкондев на днешното заседание на парламентарната Комисия по енергетика.

Очакванията за септември са, че електроенергията на двете борси ще поскъпне с над 30 на сто. „Очакванията са през септември средната борсова цена на базова електроенергия да бъде 223,43 лева за мегаватчас“, посочи Червенкондев. Затова, по думите му, разходите на ФСЕС за компенсиране на крайните небитови клиенти ще се повишат. Той припомни, че Фондът има действаща програма за компенсиране на малките небитови потребители – като църкви, манастири и други. Освен това има и програма, която да компенсира търговците, които са нагнетили газ в газохранилището в Чирен през 2022 г.

„Прогнозите, които трябва да направим, вече са два пъти по-големи от това, което сме прогнозирали през месец юли“, допълни председателят на ФСЕС. Той обясни, че индикативният бюджет на Министерски съвет на действащата програма е 245 млн. лева. Прогнозата, която от Фонда са направили, при това без да се отчита евентуалната промяна и включването в програмата за компенсации и мрежовите оператори, е за 495 млн. лева. По думите на Червенкондевму бюджетът на програмата трябва да се увеличи с над 250 млн. лева, а при включване на операторите – и с над 300 млн. лева.