вторник, 3 декември, 2024 година.

Проектобюджетът на Европейския съюз за 2025 г. е предвидено днес да бъде подложен на гласуване от Европейския парламент, който провежда пленарна сесия в Страсбург.

Европарламентът обяви по-рано, че при преговорите със страните от ЕС е постигнал увеличение на финансирането с 230,7 милиона евро в сравнение с първоначалния проектобюджет, представен от Еврокомисията.

Позицията на ЕП е, че новият бюджет на ЕС трябва да е фокусиран повече върху ключови програми и политики, насочени към подобряване на живота на хората, повишаване на конкурентоспособността и справяне с важни предизвикателства. Сред тях са изменението на климата, нуждата от подобряване на здравеопазването, незаконната миграция и отбраната на страните от Евросъюза.

Във вторник евродепутатите проведоха дебат относно параметрите на проектобюджета.

„Ние запазихме нашето единство. Със своите почти 200 милиарда евро бюджетът за 2025 г., който договорихме със Съвета (на ЕС – бел. реп.), е с 6 процента по-голям от бюджета за тази година. Това означава, че той е увеличен с 10 милиарда евро“. Това посочи главният докладчик за бюджета на ЕС за 2025 г. румънският евродепутат Виктор Негреску, който е и заместник-председател на Европейския парламент.

След дебата Виктор Негреску даде брифинг за журналисти, отразяващи пленарната сесия на ЕП в Страсбург.

На въпрос на БТА дали оценява бюджета на ЕС за идната година като достатъчен за финансирането на изпълнението на Механизма за възстановяване и устойчивост на фона на факта, че България е получила само едно плащане по своя План за възстановяване и устойчивост, Негреску отговори, че това е свързано с два проблема.

Първият проблем касае факта, че „трябва да сме сигурни, че Европейският съюз ще има пари да плати“ разходите за обслужване на заемите, които е взел, за да финансира механизма, отбеляза Виктор Негреску.

„Вторият проблем е свързан с изпълнението на самия механизъм“, подчерта евродепутатът, който е докладчик на ЕП за изпълнението му.

„Нашата цел е да сме сигурни, че разполагаме с необходимите ресурси за финансиране на Механизма за възстановяване и устойчивост“, обясни Негреску.

Той посочи, че много страни от ЕС вече са подали своите искания за четвърто или пето плащане, свързани с изпълнение на плановете им за възстановяване и устойчивост.

Заместник-председателят на Европарламента изтъкна, че разходите по обслужване на кредитите, поети за финансиране на механизма, се увеличават.

„В бюджета на Европейския съюз за идната година са нужни над 2,6 млрд. евро повече от първоначално предвиденото, ако си спомням правилно“, посочи Виктор Негреску.

До 2027 г. непредвидените допълнителни разходи за обслужване на кредитите, поети за финансирането на Механизма за възстановяване и устойчивост, може да нараснат с между 4 млрд. и 10 млрд. евро, сочат различни оценки на Европейската комисия, отбеляза евродепутатът.

„Заради това за нас беше важно да постигнем споразумение за самия механизъм“, посочи Виктор Негреску и допълни, че преговорите по този въпрос все още не са приключили.