събота, 12 октомври, 2024 година.

Изложение на продукти и услуги на водещи китайски компании, лидери в областта на технологиите, иновациите, дигитализацията, банковото дело, логистиката, транспорта и енергетиката, ще бъде открито днес в НДК, съобщиха организаторите на събитието – посолството на Китай в България и Българската национална асоциация „Един пояс, един път“.

В откриването на търговското изложение, което ще продължи до 14 септември, ще участва президентът Румен Радев, потвърдиха от прессекретариата на държавния глава.

Ще се състои и Българо-китайска бизнес среща, съпътствана от двустранни срещи между представители на бизнеса на двете страни.

Изложението и форума са част от събитията по повод 75-ата годишнина от установяването на дипломатическите отношения между България и Китай, която се отбелязва през тази година, и имат за цел насърчаване на двустранното сътрудничество в областта на инвестициите.

В рамките на събитието държавният глава ще проведе среща с посланика на Китай у нас Дай Цинли и представители на китайския бизнес, участващи в изложението, посочиха от прессекретариата на президентството.

До момента участие са потвърдили повече от 60 компании, включително 24 от Китай от сферите на възобновяемата енергия и съхранението на енергия, дигитализацията, финансовите услуги, потребителската електроника, инфраструктурното строителство, биотехнологиите, логистиката, каза посланик Дай Цинли по време на пресконференция, състояла се на 10 септември в Националния пресклуб на БТА в София, по повод събитието. Тя обясни, че целта е да се подчертае важният принос на бизнес сектора за развитието на китайско-българските отношения през последните 75 години, както и да се предостави платформа за обмен и за сътрудничество между представителите на бизнеса от двете страни. Дай Цинли посочи още, че изложението дава възможност българските граждани да се запознаят по-отблизо с китайските продукти и услуги.

Посланик Дай Цинли каза, че от 2015 до 2023 г. търговският стокообмен между България и Китай е нараснал с 1,8 млрд. долара до 4,2 млрд. долара. България измества Полша и става най-големият партньор на Китай в търговията със селскостопански продукти в Централна и Източна Европа, каза тя. Посланикът отбеляза, че китайските инвестиции у нас са постигнали обещаващ напредък в областта на автомобилите и резервните части, възобновяемата енергия, комуникациите, селското стопанство, финансите и изрази увереност, че в бъдеще може да се очакват още по-ползотворни резултати.