Домакинството на България на 18-ия Европейски конгрес по горска педагогика е доказателство за постигнатите резултати и оценка на усилията на горските педагози, които за повече от 15 години превърнаха работата с деца в част от лесовъдския делник и в най-сигурната превенция за опазването на горите и тяхното добро стопанисване. Това каза изпълнителният директор на Изпълнителната агенция по горите (ИАГ) инж. Стоян Тошев по време на откриването на форума по-рано днес на територията на Учебно-опитно горско стопанство „Юндола“, съобщиха от агенцията.
Инж. Тошев определи темата на конгреса за връзката на горската педагогика и приноса ѝ в борбата с пожарите и други бедствия като изключително важна и актуална.
По думите му неблагоприятните промени в околната среда, природните бедствия, засягащи горите, разкриват до известна степен неразбиране на настъпващите природни процеси от страна на обществото.
Инж. Тошев изнесе исторически данни, свързани с лесовъдството в България, започнало в края на 19-и век с масови залесявания в поройни водосбори като най-ефективния начин за борба с наводненията, които ежегодно са вземали човешки жертви и са причинявали значителни щети в централните и южните части на страната. „Тези залесявания, продължили до средата на 20-ти век и буквално променили облика на страната ни. Районът на нашето събиране е много добър пример в това отношение“, посочи изпълнителният директор на ИАГ.
Въпреки изключително тежките условия, в района около Юндола са създадени над 10 000 ха иглолистни гори директно върху скалите. В залесяванията в планинските райони на страната на практика са участвали представители от местното население, включително деца и ученици.
„Точно тук в днешно време е ролята на горската педагогика като проводник между лесовъдите и широката общественост за обективно представяне на нашата професия за опазване и устойчиво използване на горските ресурси“, допълни инж. Тошев.
Той подчерта, че лесовъдските игри са силен акцент на кампаниите, които Изпълнителната агенция по горите провежда. Само от старта на последната кампания, която започна в началото на юли и е свързана с пожароопасния сезон, до момента са се включили повече от 1300 деца от цялата страна.
В европейския форум ще вземат участие над 120 експерти от държави членки на Европейския съюз и 70 горски педагози от България. През следващите два дни той ще продължи с дискусии и обмяна на добри практики и предложения за нови методи и подходи за подобряване на дейността.
Както БТА писа, ролята на горите да задържат вода, с което спомагат за това да не се случат наводнения, беше обсъдена днес и по време на онлайн събитие на тема „Бурите на утрешния ден: Каква е връзката на наводненията с климатичните промени?“, организирано от платформата „Климатека“.