Лидерите на Индия и Сингапур подписаха днес споразумение за партньорство и сътрудничество в областта на полупроводниците, като целта на сделката е сингапурските фирми да получат по-голяма роля във веригите за доставки на индийския пазар. Това съобщиха в изявления властите в двете азиатски страни, предаде Ройтерс.
Меморандумът за разбирателство беше подписан по време на двудневното посещение на индийския премиер Нарендра Моди в Сингапур, което е общо петото му в страната и първо от 2018 г. насам.
„Сингапур и Индия ще използват взаимнодопълващите им се силни страни в екосистемите на полупроводниците, възползвайки се от възможностите да създадат устойчивост във веригите си за доставки на полупроводници“, се посочва в комюнике на сингапурското търговско министерство.
„Това ще включва ръководена от правителството политика на развитие на екосистемата, устойчивост на веригите за доставки и развитие на работната сила“, според комюникето.
Неголемият Сингапур отдавна има значителна тежест в сектора с дял от 11 на сто от глобалния пазар на полупроводници и 20 на сто от глобалното полупроводниково оборудване, произведено в една страна.
Полупроводниците са ключов елемент от дневния ред на Индия, която е планирала пакет от 10 милиарда долара, целящ да стимулира промишлеността, за да може тя да се съревновава със страни като Тайван, които са на предна линия в производството на чипове. Индия очаква нейният пазар на полупроводници да е на стойност 63 милиарда долара до 2026 г.
През февруари Делхи даде зелена светлина за строителството на три завода за полупроводници на стойност над 15 милиарда долара от фирми, сред които „Тата груп“ (Tata Group) и „Си Джи пауър“ (CG Power). Те имат планове за производство и пакетиране на чипове за сектори като отбраната, автомобилостроенето и телекомуникациите
По време на посещението си Моди се срещна с премиера на Сингапур Лорънс Уонг, президента Тарман Шанмугаратнам и бившия премиер Ли Сян Лун.
Според индийското външно министерство са били подписани още три други споразумения – за цифровите технологии, образованието и развитието на уменията, здравеопазването и медицината.