Членовете на Управителния съвет на Управлението за федерален резерв (УФР) на САЩ вероятно ще намалят нивата на основните лихви на предстоящото през септември заседание по определяне на паричната политика. Това показват публикуваните снощи протоколи от заседанието на УФР в края на юли, когато централната банка реши да остави без промяна ставките, предаде Си Ен Би Си.
„По-голямата част“ от участниците в срещата на УФР през юли са били на мнение, че „ако (икономическите – бел. р.) данни продължат да бъдат според очакванията, вероятно би било подходящо да се облекчи паричната политика на следващата среща“, пише в резюме на протоколите на УФР.
Пазарите залагат на лихвено намаление през септември, което би било първото след началото на ковид кризата.
Въпреки че всички членове на Федералния комитет за отворен пазар, който определя основните лихвени проценти, са гласували „за“ запазване на достигнатите лихвени нива на заседанието през юли, някои от тях са проявили склонност да започнат да намаляват ставките още тогава, вместо да чакат до септември.
В протоколите се посочва, че няколко (участници в срещата) са отбелязали, че неотдавнашният напредък по отношение на инфлацията и увеличаването на нивото на безработица в САЩ са осигурили аргументи за намаляване на лихвите с 25 базисни пункта и те биха могли да подкрепят подобна стъпка.
От резюмето става ясно, че представителите на УФР са уверени в развитието на американската инфлация и са готови да започнат да облекчават паричните условия, ако постъпващите данни го позволяват.
„По отношение на перспективите за инфлацията – участниците (в срещата на УФР) прецениха, че последните данни са увеличили увереността им, че инфлацията се движи устойчиво към 2 процента“, пише още в протоколите.
Много от представителите на Федералния комитет за отворен пазар са отбелязали, че „отчетените ръстове на работните места може да са надценени“.
Някои от тях обаче са отбелязали, че риска по-нататъшното постепенно облекчаване на условията на пазара на труда може да доведат до по-сериозно влошаване.