Износът на стоки и услуги от Китай през август нарасна повече, отколкото сочеха прогнозите, а темпът на вноса в страната рязко се забави на фона на слабото вътрешно търсене. Това показват най-новите данни на китайските митнически служби, съобщиха световните агенции.
Китайският износ отбеляза годишен ръст от 8,7 на сто през миналия месец, докато през юли ръстът му бе 7 на сто. Така растежът на китайския износ достига максимум от 17 месеца през август при прогнози за ръст с 6,5 на сто.
В същото време вносът нараства едва с 0,5 на сто. Икономистите очакваха увеличение с 2 на сто през август, след като през юли нарасна със 7,2 на сто. Голяма част от вноса представлява части за реекспорт, особено в сектора на електрониката, посочва ДПА.
Рязкото забавяне на вноса на фона на значителния ръст на износа доведе до увеличаване на търговския излишък на Китай през август до 91,02 милиарда долара в сравнение с 84,65 милиарда долара през юли. Очакванията бяха за спад до 81,4 милиарда долара.
„Стойността на износа нарасна на годишна база с най-бърз темп от 17 месеца, като обемите достигнаха рекордни стойности. Очакваме износът да остане стабилен в близко бъдеще, подкрепен от спада на реалния ефективен обменен курс в Китай“, коментира анализаторът на „Кепитъл икономикс“ (Capital Economics) Цзъчун Хуан, цитиран от Асошиейтед прес.
„Обемите на вноса спаднаха миналия месец, но вероятно ще се възстановят през идните месеци, като силното външно търсене повиши вноса (на артикули – бел. р.) за обработка и реекспорт, а увеличените фискални разходи стимулират търсенето на промишлени стоки“, добави Хуан.
Асоциацията на страните от Югоизточна Азия (АСЕАН) остава най-големият търговски партньор на Китай в света, а износът за организацията, САЩ и Европейския съюз се е увеличил в сравнение със същия месец на миналата година.
За първите осем месеца на настоящата година китайският износ, представен в юани, расте с 6,9 на сто на годишна база, допълва Синхуа, позовавайки се също на митнически данни. За същия период вносът се е увеличил с 4,7 на сто.