четвъртък, 19 септември, 2024 година.

Освобождаването на служители от страна на компаниите в САЩ нарасна през август, достигайки най-високото си ново за месеца от 15 години, докато наемането на персонал от началото на годината достигна историческо дъно. Това показват данни на фирмата за подбор на персонал „Чалънджър, Грей енд Кристмас“ (Challenger, Gray & Christmas), изнесени днес и цитирани от Си Ен Би Си.

Обявените съкращения на работни места възлизат на общо 75 891 за август, което е със 193 на сто повече в сравнение с юли. Въпреки че общият брой е само с 1 на сто по-висок от същия месец на 2023 г., той е най-високият за август от 2009 г., когато американската икономика все още избягваше най-лошите ефекти от световната финансова криза.

Що се отнася до наемането на служители, компаниите заявиха, че са привлекли едва 6101 нови работници през август, което е увеличение с близо 2500 в сравнение с юли, но и спад с повече от 21 на сто на годишна база.

Нивата на наемане на работници и служители – близо 80 000 от началото на годината, са най-ниските от 2005 г. насам.

„Скокът на съкращенията през август отразява нарастващата икономическа несигурност и променящата се динамика на пазара“, заяви Андрю Чалънджър, старши вицепрезидент на „Чалънджър, Грей енд Кристмас“.

Компаниите са изправени пред натиск – от нарастващите оперативни разходи до опасения за потенциално икономическо забавяне, който ги кара да взимат трудни решения относно управлението на работната сила, посочва Си Ен Би Си.

Данните показват, че най-големият ръст на планираните съкращения идва в сектора на технологичните компании, като те са обявили 41 829 съкращения – максимум за последните 20 месеца.

„Пазарът на труда като цяло се смекчава“, каза Чалънджър.

Тези данни идват на фона на нарастващи опасения, че пазарът на труда отслабва, въпреки че икономиката на САЩ отбеляза ръст на работните места от началото на годината от 1,4 милиона, без да се взема предвид селското стопанство. Инвеститорите очакват картината на пазара на труда да подтикне Управлението за федерален резерв (УФР) на САЩ да намали лихвените проценти по-късно този месец, дори при инфлация по-висока от целта на централната банка от 2 на сто.