Не всички страни и не всички членове на обществото могат да се се възползват от търговията и икономическото развитие, призна Световната търговска организация (СТО), цитирана от ДПА.
Въпреки това според доклада на СТО за световната търговия за 2024 г., който беше публикуван днес, световната търговия е допринесла за намаляване на бедността в много страни.
В абсолютни стойности обаче неравенството на доходите в световен мащаб е на практика същото, каквото е било преди малко повече от 100 години, пише СТО, като се позовава на Доклада за световното неравенство от 2022 година.
През 1910 г. доходът на най-богатите 10 процента от населението в света е бил 41 пъти по-висок от този на 50-те процента в долния край на скалата. През 2020 г. те са били 38 пъти по-високи.
Според СТО световната търговия предлага възможности, но те трябва да бъдат съпътствани от социални мерки и международно сътрудничество. Необходими са възможности за образование и обучение, обезщетения за безработица, политика на конкуренция за намаляване на цените, надеждна инфраструктура и добре функциониращи финансови пазари.
Докладът отчита, че средно доходът на глава от населението в страните с ниски и средни доходи се е утроил между 1995 г. и 2023 г., след отчитане на инфлацията, докато средният доход в световен мащаб е нараснал само с 65 процента. Тенденцията се е забавила след финансовата криза от 2007-2008 г., а пандемията от коронавирус я обърна.
Като цяло Световната банка категоризира около 130 държави като страни с ниски и средни доходи, включително Китай.