В София днес се провежда международен семинар „Умения и знания за интелигентни и високоефективни сгради“, организиран от екипа на Центъра за енергийна ефективност „ЕнЕфект“ и техните партньори по международните проекти OutPHit, nZEB Ready, SMART2 и DiVIRTUE.
“Успяхме да убедим някои от най-блестящите умове в полето на сградното строителство и физиката в Европа да дойдат в София. Имаме рядката възможност да сме домакини на четири европейски проекта, които са насочени и които разпространяват познания за качествени, ефективни и удобни за употреба сгради“, посочи при откриването Драгомир Цанев, изпълнителен директор на „ЕнЕфект“.
Четирите проекта, които Цанев определи като събирателна картина за бъдещето пред пазара на енергийноефективните сгради, бяха представени по-подробно от техните координатори в лицето на Ян Щайгер от германския „Пасивхауз Институт“ (Passivhaus Institut) за OutPHit; Парис Фокайдес от „Еуфия“ Кипър (Euphyia) за SMART2; Хориа Петран от „ПРО-НЗЕБ“ Румъния (PRO-NZEB) за nZEB и Драгомир Цанев от „ЕнЕфект“ за DiVIRTUE.
„Всеки един от тези проекти е насочен към въпроса как да използваме наличното ни познание за ефективността на сградите и физикатa, така че то да е от полза за пазара“, каза в аванс Драгомир Цанев.
„Искаме да приложим стандартите за енергийна ефективност към ускоряване на реновирането, под каквато и форма да е то – било при предварителната изработка или в конвенционалния смисъл на думата, по един рационален начин. Но основното за нас е процесът да води до енергийна ефективност по един надежден начин“, обясни Ян Щайгер целта на проекта OutPHit.
За Парис Фокайдес умните сгради и умните градове са водеща тенденция днес.
„В рамките на проекта ние разработихме и предоставихме инструментариум, посредством който да оценяваме степента на „интелигентност“ на сградите“, посочи координаторът по проекта SMART2 Парис Фокайдес, където „ЕнЕфект“ са партнираща организация за България. Представеният проект е една от подкрепените по програмата „Лайф“ (Life) на ЕС инициативи, насочени към изработване и подобряване на „индикаторите за интелигентна готовност“ на сградите.
При представянето на третия паневропейски проект nZEB Драгомир Цанев посочи, че е настъпил моментът, когато натрупаното досега познание следва да се приложи към изработването на систематична, целенасочена схема за сертифициране, гарантираща качеството на сградното строителство.
„Днес вече знаем, че концепцията за nZEB (това е абревиатура от словосъчетания на английски език, като за САЩ е приложимо понятието net-zero energy emission building, докато за ЕС е приета концепцията nearly zero energy buildings – бел. авт.) е приложима и към процеса по реновиране. Реновирането до nZEB-ниво е новото схващане за дълбочинна реконструкция“, посочи координаторът по проекта nZEB Хориа Петран, по който България е също пилотна страна.
Водеща цел на инициативата е да подобри готовността на пазара за почти нулевите енергийни сгради като бъдещ стандарт. С проекта се цели да се преодолее дефицитът на информация, да се обърне внимание върху необходимостта от квалифицирани кадри в областта на нулево енергийните сгради и не на последно място от нуждата от подкрепящи инструменти. Това, съгласно концепцията на проекта, са необходимите условия за подготовката на пазара.
Последният проект – DiVIRTUE, започнал в началото на този месец, представи домакинът на международното събитие Драгомир Цанев.
„Строителният отрасъл се нуждае от хора и ако е честен със себе си, то той следва да знае, че няма да ги намери. За България изчислихме, че само за да покрие минималните обеми на реновиране по програмите за обновяване, са нужни 250 000 души. В противен случай едва ли ще постигнем заложеното със сегашните подходи и технологии в строителството. Същото е положението в Чехия, Хърватия, Румъния. Проблемът не се решава обаче с привличането на хора от Пакистан, Виетнам и от други точки на света, защото са нужни обучени хора. Те не идват с нужните ни умения“, обясни Цанев. “Затова трябва да предприемем мерки и да направим повече и по-качествено с по-малко хора. И решението се крие в технологиите, в обучението на кадрите как да боравят с тях“.
С представения проект се търси отговор на въпроса как строителният сектор може да бъде привлекателен за младите хора и най-вече за онези, които завършват специализирани строителни учебни заведения. Ето защо негова цел е да се изработят схеми за обучение с използването на виртуална реалност за целите на нулево емисионните и енергийно ефективни нови и съществуващи сгради.