Провинциите на територията на бившата Източна Германия са изправени пред по-сериозен недостиг на работна ръка, който освен това ще настъпи и по-скоро на фона на застаряването на населението. Това посочи днес Андреа Налес, председател на Федералната агенция по заетостта, цитирана от ДПА.
Мащабното изселване на млади хора от тези райони, които се отправиха на запад след падането на Берлинската стена през 1989 г., продължава да оформя демографските различия между източните и западни провинции на страната, 35 години след обединението й, каза Налес.
Населението на бившата Източна Германия е по-старо и регионите са изправени пред по-остър недостиг на работна ръка, отколкото бившата Западна Германия. Това я прави и по-зависима от имигранти, които да запълнят свободните работни места, докато все по-голяма част от жителите навлизат в пенсионна възраст.
Силните антиимигрантски настроения в много части на източните провинции обаче затрудняват разрешаването на тези проблеми, блокирайки достъпа на необходимите чуждестранни работници или карайки ги да се чувстват нежелани.
Крайнодясната партия „Алтернатива за Германия“, която залага на силна антиимиграционна реторика, се очаква да спечели около 30 процента подкрепа при изборите за регионални парламенти в провинциите Тюрингия, Саксония и Бранденбург.
Същевременно докато общият брой на заетите в бившата западна Германия продължава да нараства, в източната част на страната той вече спада, каза Налес.
Растежът на заетостта в някогашната Източна Германия от 2017 г. насам се свързва изцяло с имигрантите с чуждестранни паспорти, допълни тя. За Германия като цяло тази тенденция е в сила от 2023 г.