Един от важните моменти за развитието на симфоничния оркестър в Шумен е неговото одържавяване през 1954 година, каза за БТА Славил Димитров – диригент и директор на Симфониета – Шумен. Той отбеляза, че до тази дата съществува симфоничен оркестър в града, но след 1954 година той вече може да се нарече държавен и професионален.
„70 години са една зряла годишнина, но да не забравяме, че оркестърът съществува и преди 1954 година, така че ние възприемаме това одържавяване като едно особено стъпало в изграждането на оркестъра и въобще на професионалното изкуство в нашия град и в страната ни, защото около тази дата се одържавяват доста оркестри и театри в цялата държава“, добави Димитров.
Той припомни, че програмата в първия концерт на одържавения симфоничен оркестър в Шумен е била много дълга. По думите му самият концерт е бил в бившето кино „Георги Димитров“. Диригент е бил Васил Стефанов, а солист е бил самият Панчо Владигеров, каза още Славил Димитров.
„Ние се постарахме тази вечер да повторим макар и частично програмата от 1954 г., доколкото е по нашите сили. Шуменци ще могат да се доближат до атмосферата от тогава и да чуят Лудвиг ван Бетовен – Концерт за цигулка и Симфония №1 (първа част) и Панчо Владигеров – Концерт за пиано и оркестър №3“, коментира диригентът.
Славил Димитров отбеляза, че солистът на концерта тази вечер – цигуларят Тодор Николаев е отрасъл в Шумен, родителите на баща му са живеели в Шумен, той е прекарвал летата си в града, няколко пъти е бил солист в концерти на Симфониета Шумен и е близък до съдбата на оркестъра. Пианистката, солист в концерта, проф. проф. Милена Моллова присъства доста често в културния живот на града, не само като солист, но и като камерен изпълнител. „Тя работи много с подрастващи пианисти, да не говорим, че тя е с едно страхотно чувство на принадлежност към нашия град. Тя няма нужда от представяне“, каза Димитров.
Той коментира, че иска оркестърът да е в сърцето на музикалния живот. „Трябва да представяме на нашите настоящи и бъдещи слушатели качествена продукция, музика, която трябва да звучи, но и музика, която харесват. Тази, която трябва да звучи, дано да я харесат“, добави диригентът.
Той анонсира, че програмата на Симфониета Шумен от първи януари следващата година ще бъде многостранна и ще залага изключително на класически неща, но с нов привкус, поднесени по нов начин. „Добре известни солисти ще има. Ще има и нови имена, които се надявам да останат в културния живот на България. На много хора кариерата тръгва именно от нашия град, разбира се включително и моята“, подчерта Славил Димитров.
Той добави, че ще има събитие, което се надява да събере изпълнители от цяла България и от Европа. Това е изпълнение на Симфония № 9 на Бетовен, което ще бъде на 9 май. Това се свързва с годишнина от края на Втората световна война. „За първи път ще направим една формация, която се казва „Големият хор на България“. Ще бъдат включени 10 смесени хора от цяла България. Ще повторим концерта в НДК на 11 май“, допълни Димитров.
„Работим по започването на музикални дни „Оттука започва България“, които ще включват четири различни концерта – в летния театър, в Патлейна, в Плиска, на Шуменската крепост. Всеки концерт ще бъде с различна насоченост в музиката, ще има симфони рок, ще има фолклор, ще има поп и джаз, разбира се ще има класическа музика“, каза диригентът.
„Официално заявявам, че откриването на тези музикални дни ще бъде с Гротескна сюита „Бай Ганьо“, чийто автор е нашият съгражданин Веселин Стоянов“, добави Димитров и отбеляза, че откриването на събитието ще бъде в началото на юни, под формата на концерт – лектория и театър. „Актьорът, който ще сътрудничи с нас ще остане в тайна, но мога да кажа, че е една от най-големите звезди в България“, увери Славил Димитров.
Както БТА съобщи, в зала „Проф. Венета Вичева“ тази вечер с концерт на Симфониета Шумен ще бъде отбелязана 70-годишнината от одържавяването на оркестъра. Солисти ще са пианистка проф. Милена Моллова и цигуларят Тодор Николаев, диригент ще бъде Славил Димитров.
Припомняме, че дългогодишният диригент на оркестъра Калина Василева коментира за БТА, че в дългата история на симфоничния оркестър в Шумен одържавяването е решаващ етап от развитието и утвърждаването на състава. Тя добави, че одържавяването е било дълго чакано и постигнато с години борба от страна на гражданството и местната власт.
Както БТА информира, цигуларките Магдалена Каменова и Тодорка Христева бяха солистки в концерта на Симфониета-Шумен в зала „Проф. Венета Вичева“ на 21 ноември. На 14 ноември Симеон Гошев беше солист на концерта под мотото „Майстори на пианото II, а диригент беше Димитър Косев. Камерен състав на Симфониета – Шумен изнесе концерт в къщата музей „Панчо Владигеров“ на 31 октомври. Световният ден на операта беше отбелязан в Шумен на 25 октомври с концертно изпълнение на операта „Дон Паскуале“.