Изложба, посветена на художника Александър Неговански (1949 -2001), e подредeна в ателието му в радомирското с. Негованци. Инициативата е на съпругата на твореца Веска.
Всяка година, на 31 август, тя кани гости и приятели в ателието и показва негови картини в двора на семейната им къща. Приживе именно там е работил и се е вдъхновявал художникът.
„Искам да напомня за твореца, да си припомним за Сашо, въпреки че 23 години не е сред нас“, каза за БТА съпругата му.
Тя коментира, че по това време от годината хора от близо и далеч идват в тяхната къща, за да разгледат и да се запознаят с платната на Неговански, както и да се докоснат до душевността му.
Веска припомни отново и историята за това как Александър взема фамилията псевдоним Неговански по името на селото, в което живее и рисува. Той не е родом от населеното място, но идва, за да живее тук през седемдесетте години на миналия век, създавайки свое ателие.
„Тогава местните решиха, че е хайдутин, разбойник, който е избягал от града, за да се крие на село. По това време всички селяни бягаха в града, а той – обратното. Инициираха подписка да го интернират, но повярваха в него. Кръстиха улицата, на която живееше на негово име. След смъртта му поставиха и паметна плоча в двора на къщата. В Държавния архив в Перник има фонд на негово име“, поясни съпругата на твореца.
Александър Неговански е добре познат със социалните теми, които засяга в творчеството си. „Той се вълнуваше от съдбите на хората и ги запечатваше. След това канеше от селото приятели, за да коментират заедно картините“, припомни си жената. Тя каза, че е обявила две от картините на съпруга си на търг. С парите от продажбата им ще финансира учредяването на читалище в село Негованци.
Александър Неговански (Александър Иванов Николов) е роден на 24 септември 1949 г. в с. Долни Раковец, община Радомир. От 1973 г. се занимава активно с изобразително изкуство и започва да включва свои картини в окръжни, зонални и национални изложби. Жанровете, в които твори са: живопис, графика, монотипия и др. Псевдонимът Неговански идва от село Негованци, където се намира ателието му, а негов кръстник е скулпторът Богомил Живков.