събота, 14 септември, 2024 година.

Колективна изложба на участници в петнадесетото издание на Националния пленер по живопис „Шуменско плато“ беше открита на втория етаж на Художествена галерия „Елена Карамихайлова“ в Шумен. На церемонията присъства зам.-кметът на община Шумен доц. Виктория Ковчазова, която връчи грамоти за участие на авторите в изложбата.

Във форума се включиха десет художници. Петима от тях от Шумен и петима от други градове. В пленера и изложбата участваха Галина Халачева и Николай Тодоров от Добрич, Милена Младенова от гр. Бяла, Петър Тепсизов от Ямбол, Пламен Бешков от Пловдив и членовете на Дружеството на шуменските художници: проф. Димитър Балкански, Емилия Дочева, Надежда Русева, Снежана Ценова и проф. Спартак Паскалевски.

Организатори на Националния пленер по живопис „Шуменско плато“ са Община Шумен и Дружеството на шуменските художници. Съгласно статута на пленера, всеки участник предостави по една творба на Община Шумен, а една от картините ще обогати фонда на Художествената галерия „Елена Карамихайлова“.

Проф. Димитър Балкански коментира за БТА, че пленерът е успешен и художниците, участвали в него, са с позитивни впечатления. Петьо Дамянов е куратор на изложбата тази година, съобщи той. „Сивият фон на някои от картините успокоява, балансира се с този ахроматичен цвят. Моите тъмни творби на белия фон изпъкват. Четири картини завърших на пленера и са в изложбата“, добави проф. Балкански.

Емилия Дочева каза за БТА, че пленерът тази година е включил „страхотни колеги и артисти“. Организацията от страна на Община Шумен беше на ниво, участниците имаха мотивация, допълни тя. „За първи път в последните години в пленера участваха двама професори. Тази година всеки рисуваше самостоятелно, без да се крие от останалите, но бяхме повече индивидуалисти, добави тя. В изложбата има повече абстрактна живопис, има и декоративна и пейзажно абстрактна живопис. На проф. Паскалевски е много задълбочена картината, представя борбата на доброто и злото, има библейски мотиви в нея“, каза още Емилия Дочева.

Николай Тодоров каза за БТА, че за трети път участва в този пленер. Условията бяха добри и имахме възможност да работим сред природата, тъй като базата, в която бяхме настанени, се намира на Шуменското плато, добави той. Изложбата е добре аранжирана, работите в нея стоят в тази обстановка много добре. Сивата стена в галерията е добра основа. Моите неща стоят много добре, като че ли са правени за това място, каза Тодоров и поясни, че е завършил две картини по време на пленера.

Милена Младенова коментира за БТА, че тези пленери са възможност за всеки един творец да сподели творческа енергия. „Работейки заедно в едно място ние споделяме идеи. Всяка една изложба е малък духовен празник за душата. Тази би стояла още по-добре ако имаше по-насочено осветление. Моите картини бяха вдъхновени от останки от преславска керамика и това е моето впечатление от нещата, които съм видяла тук“, добави тя.

Както БТА съобщи пленерът няма определена тематична или жанрова насоченост, като участниците имат пълна свобода да реализират творческите си идеи и търсения в художествени произведения. Припомняме, че тазгодишното издание беше открито с кратка церемония пред Зеленото училище на Центъра за подкрепа за личностно развитие – Обединен детски комплекс „Анансас Стоянов“ на Шуменското плато.