неделя, 15 септември, 2024 година.

Във Варна

През миналия септември Варна бе домакин на първото българско издание на най-влиятелния световен фестивал за дизайн на герои и персонажи – PICTOPLASMA. След фестивала в Берлин и непосредствено преди конференцията в Ню Йорк форумът „Пиктоплазма България“ представи български дизайнери и артисти и тяхното творчество.

Сега PICTOPLASMA се завръща във Варна за второ, този път – балканско издание.

От 6 до 8 септември, артисти от България, Македония, Румъния, Сърбия, Хърватия и Украйна ще покажат най-новите тенденции в дизайна на персонажи от сферите на съвременното изкуство, стрийт арта, модата, илюстрацията и анимация с балкански привкус.

„Това е едни доста стар берлински фестивал. Съществува от 20 години. Създаден е през 1999 г. от Питър Талер, който прави фестивал за дизайн, за графити артисти, за илюстратори, за дизайнери във всички области“, разказва Юлия Владимирова.

Тя допълва, че там фестивалът се провежда в бивш крематориум и неговата насоченост всъщност е създаването на герои и персонажи във визуални истории. Били те животни, хора или измислени същества.

„За мен „Пиктоплазма“ е една лична история, която започна по време на пандемията, когато си бях закупила билет за Берлин, но целия свят беше под карантина. Така имах право да участвам следващата година, но поради лични причини не успях да отида на фестивала. Тогава се появи дете в моя живот и мъжът ми ме провокира: след като не мога да отида защо аз да не пренеса фестивала в България“, разказва какво я е подтикнало да създаде първото българското издание на „Пиктоплазма“ през 2023-та арт директорът на фестивала – Лусина Терзиян.

Организаторите са получили над 400 заявки за участие от художници от цял свят, които са нарисували тяхната представа за „балканците“. От тях ще бъдат селектирани само 80 персонажа.

PICTOPLASMA x Balkans представя лекции и творчески работилници на 10 дизайнери, илюстратори, аниматори и графити артисти от различни краища на Балканите, сред които Алекси Иванов (България), който е познат със своите графити по сгради и трамваи, Александър Гергинов (България),който се занимава с моден дизайн, Александра Георгиева – Sashettu (Bulgaria), Karadime studio (България), Небойша Цветкович (Сърбия), Петя Савова (Bulgaria), Ruki Chuki (Македония), Saddo (Румъния), Sestry Feldman (Украйна), Славен Лунар (Хърватия). Лекциите и работилниците ще са на английски език.

Всяка от вечерите ще има и музикално парти.

Повече за фестивала чуйте в звуковия файл на страницата на БНР.