вторник, 3 декември, 2024 година.

Д-р Лилия Старева и проф. Пламен Бочков им помагаха да чуят и разберат чудния разказ за светците и героите на нашата история, култура и памет

Аудиокнига, създадена от юноши и младежи, събира митове и легенди за български светци и герои. Книгата е символ на здравата нишка, която подрежда живота на българина и разказва българската история. Първи са създателите на българската държава: Хан Кубрат, хан Аспарух, княз Борис, св. Иван Рилски. По-късно идват героите: Крали Марко, българските закрилници, войводи, Левски, Ботев, Гоце Делчев… Светли имена в светла и тъмна история.

Гласовете на деца и юноши, озвучили този разказ, пренасят имената им днес, правят го вълнуващ и важен сега.

Млади таланти от четири ателиета в столицата, формирани към НЧ „Роден край – 1931“, Детска театрална школа „АлЯ“ и школа за народни танци „Луди, млади и игриви“, се превърнаха в пазители на история, култура и памет. Участниците в тях, деца, юноши и младежи, имаха за задача да озвучат електронното издание с фолклорни текстове “Български светци, царе, герои“. Направиха го с желание, познания и талант.

Желанието и талантът си го имаха. Познанието дойде с работата. С разговорите за богатството на българския фолклор, символите и смисъла , скрити зад всяка дума, образ, история. За красотата и добротата, които са навсякъде в мита, легендата, приказката, ритуала.

За да се превърнат в добри разказвачи беше важно да усетят мъдростта и силата им. Д-р Лилия Старева и проф. Пламен Бочков им помагаха да чуят и разберат чудния разказ за светците и героите на нашата история, култура и памет.

За да станат добри разказвачи им помогнаха артистите Ивайло Аспарухов и Петя Гергова.

Проектът „Млади разказвачи / Пазители на история, култура и памет“ на фондация „Детето и фолклора“ е финансиран по Програма „ София – град на младите и активните“ 2024.