Нов списък на професиите утвърди Министерството на образованието и науката (МОН). Това се налага във връзка с измененията на Закона за професионалното образование и обучение. Документът съдържа 193 професии, от които 40 са в дигиталния и зеления сектор, съобщават от МОН в сайта си.
Предвижда се професионалното образование и обучение да се осъществява по професиите, включени в новия списък от учебната 2026/2027 година за приетите ученици в осми клас, а за навършилите 16 години – от януари 2026 година.
Новите професии акцентират върху трудовите дейности, свързани с дигитализацията и устойчивото развитие в различните сектори: „Интегриране на дигитални технологии“, „Интелигентни системи“, „Анализ на данни“, „Дизайн на дигитални и печатни медии“, „Разработка на софтуер“, „Роботика“, „Автоматизация и управляваща техника“, „Зелени технологии, кръгова икономика и устойчиво развитие“, „Зелени технологии в черната металургия“, „Технологии в биопроизводствата“, „Безпилотни летателни апарати“, „Хибридни и електрически пътни превозни средства“, „Електрообзавеждане на тролейбуси и електрически автобуси“, „Устойчива мода“, „Устойчиво земеделие и растителна защита“, „Автоматизирани системи и технологии в машиностроенето“, „Дигитално проектиране на мебели и интериор“, „Дигитален дизайн на текстил“, „Механизация и цифровизация в аграрния сектор“ и други.
Съобразно изискванията на закона степените на професионална квалификация се надграждат в рамките на професията със съответните нива по Европейската и Националната квалификационна рамка.
Списъкът е динамичен и по аргументирани предложения на ресорните министерства и национално-представителните работодателски и синдикални организации може да се допълват или заличават професии. Предвижда се актуализации в него да се правят на всеки шест месеца. Списъкът може да се актуализира два пъти годишно.
Към новия списък ще бъда изготвена съпоставителна таблица за съответствието на професиите и техните степени със специалностите и професиите от действащия до 2026 година Списък на професиите за професионално образование и обучение.
МОН изготви новия списък в максимално широк диалог с всички заинтересовани страни. Той бе съгласуван и с национално-представителните работодателски и синдикални организации, и с ресорните министерства, като получените от тях становища бяха взети предвид, отбелязват от образователното министерство.
Новият списък на професиите за професионално образование и обучение може да се види ТУК.
В края на август 2023 г. БТА писа, че около 60 процента от днешните първокласници ще упражняват професии, които още не са създадени, каза тогава министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков в Шумен на форума „Възможности за пазара на труда в Североизточна България“ с участието на министър-председателя акад. Николай Денков. Това съобщи пресцентърът на МОН.
Образователният министър се позова на данни от проучване, което е направено във Великобритания. „Очаква ни трансформация във всички области на живота и ние трябва да подготвим днешните ученици за това, като им дадем най-добрите възможности за реализация“, допълни тогава министър Цоков.