Останките, открити в гробница в Северозападна Испания, вероятно принадлежат на епископ от девети век, за когото се смята, че е помогнал за създаването на Камино де Сантяго – един от най-популярните поклоннически маршрути в християнството, предаде Ройтерс, позовавайки се на ново изследване.
Комбинация от анализ на кости, въглеродно датиране, прилагане на стабилни изотопи и ДНК тестове предоставя данни, които „подкрепят възможността“ човешките кости, открити през 1955 г., да са на епископ Теодомир, се посочва в статия, публикувана в списание Antiquity.
Според устното предание, записано по-късно, след божествено откровение Теодомир открива гробницата на свети апостол Яков между 820 и 830 г. на територията на днешния град Сантяго де Компостела, столицата на област Галисия.
Вестта достига до крал Алфонсо II от съседната област Астурия, който поема на път с двора си от Овиедо към Сантяго.
Кралското поклонническо пътуване от 146 километра създава това, което днес е известно като „Камино примитиво“ – най-стария път, използван от поклонниците, поели по Пътят на свети Яков.
Съществуването на Теодомир се обсъжда разгорещено до 1955 г., когато испанският археолог Мануел Чамосо Ламас открива надгробна плоча под катедралата в Сантяго де Компостела, на която е изписано името му, отбелязва Ройтерс.
Първоначално изследване на костите заключава, че те вероятно са на възрастен мъж. Три десетилетия по-късно обаче нова оценка, базирана на снимки на мястото, ги приписва на жена на възраст между 50 и 70 години.
Новото изследване, ръководено от Патси Перес-Рамальо от Норвежкия университет за наука и технологии, съчетава различни аналитични методи в опит да пресъздаде житейската история на този човек.
Датирането с въглерод-14 показва, че е починал след 45-годишна възраст, а характеристиките на костите предполагат, че е имал слабо телосложение и е извършвал малко физическа работа през живота си. Това на свой ред съответства на начина на живот на висшето духовенство през този период.
Перес-Рамальо каза пред в. „Паис“, че има „98 процента вероятност това да е Теодомир“.