Генетично изследване на азиатски слонове в Северна Камбоджа показва, че популацията им е по-голяма и по-стабилна, отколкото се смяташе досега, което увеличава надеждите, че застрашеният вид може бавно да се възстанови, пише Асошиейтед прес.
Изследователи от природозащитната група „Фауна & Флора“ са събрали проби от тор на слонове в северните равнини на Камбоджа и са извлекли ДНК. Въз основа на пробите те успяват да идентифицират отделни слонове, да оценят размера на популацията, да определят пола на животните и общото генетично разнообразие на популацията.
Така те установяват, че в три от природните резервати има 51 слона с по-голямо генетично разнообразие, което е „критичен фактор за дългосрочна жизнеспособност“, твърдят изследователите. „При наличието на достатъчно подходящи местообитания, останали в региона, популацията има потенциал да се разрасне, ако бъде защитена по подходящ начин“, се казва в заключението на доклада.
Смята се, че в дивата природа на Камбоджа живеят около 400-600 азиатски слона. Изследователите коментират, че резултатите от проучването подчертават потенциала на изследваната северна област да се превърне в „национална крепост“ за тях, допринасяйки за опазване на биологичното разнообразие в страната.
„Намаляването на местообитанията, особено когато води до фрагментация, продължава да бъде сериозен проблем“, казва пред Асошиейтед прес Пабло Синовас, директор на „Фауна & Флора“ в Камбоджа.
Проучването, подкрепено от фондовете на Американската агенция за международно развитие (USAID) и британската People’s Postcode Lottery, е проведено в сътрудничество с Министерството на околната среда на Камбоджа. Генетичните тестове са направени в Кралския университет в Пном Пен с техническата подкрепа на Кралското зоологическо дружество на Шотландия.
Изследването е извършено през сухия сезон 2020/2021 г., но Синовас допълва, че тъй като слоновете се размножават бавно, не се смята, че популацията се е променила значително оттогава.
Изследователите искат да повторят проучването на други места в Камбоджа и в други държави, като например съседен Виетнам, където азиатските слонове живеят във фрагментирани популации.