петък, 1 ноември, 2024 година.

Посетителите на природонаучен музей във Великобритания ще могат да провеждат двупосочни разговори с изложени „животни“ с помощта на генеративен изкуствен интелект (ИИ), съобщи Би Би Си.

Музеят по зоология към Кембриджския университет е избрал 13 екземпляра за разговорите, сред които изчезналата нелетяща птица додо, скелети на нарвал и син кит, червена панда и хлебарка.

Помощник-директорът Джак Ашби казва, че целта е хората да бъдат привлечени към света на природата, както и да се набави информация за това, което посетителите искат да знаят за експонатите.

Посетителите ще сканират с телефоните си QR код в близост до експозицията, за да започнат разговор с всеки екземпляр. Едномесечният експеримент започва във вторник.

„Любопитно ни е да разберем дали това ще сработи и дали разговорите с животните ще променят отношението на хората към тях – дали хлебарката, например, ще бъде харесвана повече, след като гласът й бъде чут?“, казва Ашби.

Той описва проекта като невероятна възможност хората да изпробват една нова технология в музейна среда, като експонатите могат да общуват на повече от 20 езика.

Инициативата е в сътрудничество с компанията Nature Perspectives, която използва изкуствен интелект, за да помага на институции като музея да ангажират обществеността чрез разговорни преживявания.

Съоснователят й Гал Занир на свой ред казва, че посетителите ще бъдат насърчавани да задават всякакви въпроси, които ги интересуват, като отговорите са формулирани от симулираната гледна точка на животното, основавайки се на научните познания и уникалните характеристики на вида.

От Nature Perspectives отбелязват, че хората сякаш се чувстват по-свързани с машините, когато разговарят с тях. Това е вдъхновило компанията да приложат същия принцип към природата – давайки й глас, за да укрепи връзката на човека с естествения свят и да преобърне апатията към загубата на биоразнообразие.

„Доколкото ни е известно, никой друг музей не предлага такъв тип потапяне в природата, взаимодействие от първо лице с природни обекти/екземпляри, което позволява пряк диалог от първо лице със самите животни“, казва Гал Занир.

Как обаче компанията ще гарантира, че изкуственият интелект отговаря правилно и не си измисля отговори? По думите на Занир изкуственият интелект е „фино настроен“ на база набор от научни данни, подбрани от неговия екип от експерти по екология.

Сред останалите екземпляри, включени в проекта, са мозъчен корал, пеперуда Червен адмирал, изкопаем скелет на гигантски ленивец, модел на ихтиостега (изчезнал род тетраподоморфи с крайници) и други.