Във Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“ тържествено бе отбелязана 10-ата годишнина на студентския кръжок за насърчаване на четенето сред децата и учениците към Педагогическия факултет на висшето учебно заведение. В Библиотечно-информационен център на Учебен корпус 5 по този повод беше представен и сборникът „Феноменът „езикова грамотност“ – начална училищна възраст“, чиито съставител е проф. д.п.н. Мариана Мандева. Тържеството се проведе под патронажа на ректора на Великотърновския университет (ВТУ) проф. д-р Димитър Димитров.
Заместник-ректорът доц. д-р Анна Иванова поздрави гостите на празника и посочи, че кръжокът е пример за дългогодишните усилия на преподавателите от Педагогическия факултет на ВТУ. Те работят усилено в името на светла кауза, която надхвърля образоваността и стремежа за едно грамотно и четящо младо поколение. „Четенето е нещо повече от ограмотяване. То е средството, с което се свързваме с останалите хора по света и човечеството като цяло“, подчерта проф. Иванова. Заместник-ректорът отбеляза, че инициативата вече надхвърля границите на България и ще продължи да се развива.
Деканът на Педагогическия факултет на ВТУ проф. д-р Маринела Михова и заместник-деканът доц. д-р Мариела Тодорова-Колева също приветстваха присъстващите. Поздрави поднесоха още областният координатор на Синдиката на българските учители Антоанета Андреева и представители на редица партньорски организации на кръжока.
На събитието присъстваха учители и ученици от великотърновски училища, студенти и преподаватели от университета, които научиха повече за историята на кръжока. Много от тях бяха и участници в него, като имаше и такива от неговото създаване, както и не малко бивши членове, които вече са учители.
За изминалите 10 години от кръжока са организирани над 100 работилници по четене с деца от начална училищна възраст на територията на България, разказа неговият създател проф. Мандева. Направени са и десетки работилници „Четем заедно на български език зад граница“ с деца от българските неделни училища извън пределите на страната, като участниците в кръжока са инициатори и на събирането на две дарения от художествена литература на български език за тях. Те са инициирали и четири издания на кръглата маса „Мисия учител“, провеждана под патронажа на председателя на Синдиката на българските учители д.н. Янка Такева. Традиционни са срещите на четящите студенти с видни представители на науката и на изкуството, наречени „Лекции по вдъхновение“. Най-новото начинание е под наслов „Предай нататък: Еразъм+ практики в българските неделни училища зад граница“.
Участниците в срещата научиха повече и за сборника „Феноменът „езикова грамотност“ – начална училищна възраст“. В изданието на Великотърновското университетско издателство „Св. св. Кирил и Методий“ е описан 10-годишният път, извървян от четящите студенти и четящите деца, придружен с богат снимков материал. Сборникът е съставен от две рубрики: „Наука“ и „Творчество“. В първата свои статии по проблеми на езиковата грамотност поместват университетски преподаватели и утвърдени изследователи от няколко български университета. Във втората са представени произведения на изобразителното изкуство и на художествената литература, чиито автори са участници в кръжока – студенти и деца.